מפיץ עלילת הדם באל אקצא חושש "לשמו הטוב"

השייח' שלימד באל אקצא שיהודים מכינים מצות מדם ילדים התלונן בפני הנהלת 'יוטיוב' וזו הסירה זמנית את סרטון אמירותיו האנטישמיות.

שמעון כהן , כ"ט בסיון תשע"ה

מתוך הסרטון הגנוז
מתוך הסרטון הגנוז
צילום: מבט לתקשורת הפלשתינית. צילום מסך

השייח' שהטיף בשיעור דת שמסר במסגד אל אקצא נגד היהודים וסיפר לשומעיו כי היהודים אופים מצות מדם של ילדים תבע מהנהלת 'יוטיוב' להסיר את הסרטון בו הוצג השיעור המדובר.

נזכיר כי ראשית הפרשה בדיווח של מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' ולפיו מורה דת פלשתיני המעביר שיעורי אסלאם במסגד אל-אקצא בהר הבית, לימד בשיעור שלו ביום ה-29/05/2015 כי הסיבה לכך שהאירופאים גירשו את היהודים פעמים רבות מארצותיהם, והסיבה לכך שהנאצים שרפו את היהודים בשואה, הייתה כי היהודים השתמשו בדם ילדים לא-יהודים כדי להכין מצות לפסח.

בעקבות חשיפת עלילת הדם הזו על ידי מכון 'מבט' נשמעה ביקורת בין-לאומית, וסרטון עם האמירות של השייח' מתורגם לאנגלית זכה ל-8000 צפיות תוך שלושה ימים באתר 'יוטיוב', מספרים ב'מבט'.

כעת מסתבר מדיווחי המכון כי כדי להביא להסרת הסרטון מהאתר הגיש השייח' ל'יוטיוב' תלונה על הפרת זכויות יוצרים נגד 'מבט לתקשורת פלשתינית'. הנהלת 'יוטיוב', הנוהגת על פי החוק האמריקאי, הסירה מהאתר את סרטון 'מבט' שחשף את דברי השנאה של השייח' אל-מוגרבי.

עוד ממשיכים ומספרים אנשי המכון כי בתגובה הגיש המכון "הודעה נגדית" להנהלת 'יוטיוב' בנוגע לתלונה של השייח'. בהודעה טוען המכון כי הסרטון, החושף את שיח השנאה בשיעור הדת, נעשה במסגרת "שימוש הוגן" בחומרים - מאחר ששימוש הוגן על פי החוק מתיר שימוש "למטרות כגון: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, ציטוט וכן למטרות הוראה או לימוד על ידי מוסד חינוכי". לפיכך מכון "מבט לתקשורת פלשתינית" מצפה מהנהלת 'יוטיוב' להחזיר את הסרטון לאתר בתוך עשרה ימים, בהתאם לנהלים של יוטיוב, אלא אם השייח' מוגרבי יחליט להעביר את תלונתו על הפרת זכויות יוצרים לבית המשפט, ויתבע בעניין את מכון "מבט לתקשורת פלשתינית".

עוד מציינים במכון כי "במטרה להסתיר את דברי השנאה שלו, השייח' אל-מוגרבי שינה את הגדרת הסרטון עם השיעור המלא באתר 'יוטיוב' למצב "פרטי". אל-מוגרבי עשה זאת מיד לאחר ש"מבט לתקשורת פלשתינית" חשף את הדברים שהשייח' אמר בשיעורו, וכעת הסרטון עם השיעור המלא לא ניתן לצפייה כללית". 

כדי שלמרות צעד זה של השייח' הסרטון יהיה חשוף לציבור הכללי העלו אנשי המכון את הסרטון באנגלית על שרת אחר. כעת הסרטון ניתן לצפייה באתר "מבט לתקשורת פלשתינית" בעברית ובאנגלית.