שתי מדינות? ברש"פ יש רק 'פלשתין הגדולה'

פרסומים רשמיים רבים שמנפיקה הרשות הפלשתינית לא מותירים זכר לנוכחות ישראלית. פלשתין עבורם היא, כמו תמיד, מהים ועד הנהר.

שמעון כהן , ג' בסיון תשע"ה

על מה הם מדברים
על מה הם מדברים
צילום: מבט

בעוד ההנהגה הישראלית מתקוטטת סביב קבלתו, כן או לא, של רעיון 'שתי המדינות לשני העמים', מסתבר שאצל הפרטנר הפלשתיני הדברים ברורים הרבה יותר. תנועתו של אבו מאזן מבהירה את יעדיה – ישראל כולה היא פלשתין.

אם הדברים הנאמרים בעל פה אודות יעדיה של התנועה אודות שאיפת השיבה לעכו, חיפה ואשקלון, דואגים ברשות הפלשתינית להבהיר זאת גם באמצעים ויזואליים. מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' מציג שורת פרסומים פלשתיניים ובהם "מפת פלשתין" הכוללת את ישראל כולה. למדינת ישראל עצמה אין במפות הללו זכר.

הדברים מתיישבים היטב עם הקביעה שמציגה תנועת הפתח', תנועתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ולפיהם לישראל אין מקום לצד "פלסטין". את הדברים מפרסמת התנועה בעמוד הפייסבוק המרכזי שלה, שם נכתב כי "פלסטין משמעה כל אדמת הלאום מהנהר [הירדן] ועד הים. לנו הארץ - פלסטין"

ב'מבט' מציינים כי מאז 07/05/2015, בכל שידורי הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית מופיע בתחתית המסך לוגו המורכב ממפה של "פלסטין" הכוללת את כל שטחי ישראל והרש"פ, בצירוף מפתח המסמל את ה"שיבה" של הפלסטינים. על פי הערכות המכון, טלוויזיית הרש"פ החלה להציג את הלוגו לרגל יום "הנכבה" ב-15 במאי, היום שבו הפלסטינים מציינים את "אסון" הקמת מדינת ישראל.

גם ערוץ הטלוויזיה 'עודה' המנוהל על ידי תנועת הפתח', משתמש במרכיבים חזותיים דומים כדי להעביר את אותו המסר. בפתיחת התוכנית היומית של הערוץ "פלסטין והתקשורת", מוצגת מפת "פלסטין" הכוללת את כל ישראל, כשהיא כולה מכוסה בעיתונים:

ב'מבט' מזכירים כי אנשי המכון תיעדו בעבר כבר פעמים רבות כי הרש"פ ותנועת הפתח' מציגות בפני הציבור הפלסטיני מפה זו, הכוללת את כל ישראל, כשהן מכנות אותה "פלסטין" או "פלסטין הכבושה". "גישה זו לא מותירה כלל מקום ל"פתרון שתי-המדינות" בכל גבולות שהם", אומרים שם.

עוד מדווחים אנשי 'מבט' כי פרסומים רבים (פוסטים) שמנגנון 'כוחות הביטחון הלאומי' של רש"פ העלה בעמוד שלו בפייסבוק, מציגים מפות המוחקות את ישראל. באחת התמונות נראית תמונה של יאסר ערפאת בתוך מפת "פלסטין" לצד הכיתוב: "בדרכך הולכים המהפכנים". פוסט דומה אחר מציג את תמונת ערפאת ומסגד אל-אקצא לצד מפת "פלסטין," כשלמטה מופיע הכיתוב: "ערפאת - שמה השני של פלסטין -'שהיד! שהיד! שהיד!'".

בפוסט אחר מוצג הכיתוב: "אני אוהב אותה, מותו בזעמכם, ציונים!". בתמונה יש קולאז' של תמונות: צעירה המנשקת דגל פלסטיני ליד חיל ישראלי; כיפת הסלע (המסמלת את ירושלים); דגלים פלסטינים מתנוססים; ומפה הכוללת את כל שטחי ישראל והרש"פ:

גם משמר הנשיאות של מחמוד עבאס מציג בפרסומיו את אותה מפה השוללת את קיומה של ישראל. מפה שפורסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של משמר הנשיאות, הופיעה בתמונה יחד עם מבנה כיפת הסלע והדגל הפלסטיני, המסמל ריבונות פוליטית. במרכז התמונה מופיע הכיתוב: "ירושלים הנכבדה, לא נפקיר [אף] גרגר עפר ממך".

בתמונות שונות מציגות הרשות הפלסטינית ותנועת הפתח' יישובים, ערים ואתרים בשטח ישראל בתור "פלסטיניים" ו"כבושים" ולכך דוגמאות רבות כהר תבור, קיסריה ואתרים רבים נוספים.