יישוב אסטרטגי חדש בין גוש עציון לחברון

אריה קינג רכש מתחם כנסייתי ליד כביש 60 המשתרע על פני כ–40 דונם, ויאפשר לבסס את האחיזה היהודית באזור.

עוזי ברוך , ד' בסיון תשע"ה

מזהיר. אריה קינג
מזהיר. אריה קינג
צילום: חזקי עזרא

חבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג, יו"ר הקרן לאדמות ישראל, רכש מתחם כנסייתי נטוש סמוך לכביש 60, בין ירושלים לחברון, ומשפץ אותו לצורך הקמת נקודת התיישבות חדשה שתאוכלס בקרוב, כך דיווח העיתונאי חיים לוינסון בעיתון "הארץ".

המתחם משתרע על פני 38 דונם ליד מחנה הפליטים אל־ערוב, ונמצא במיקום אסטרטגי בין חברון לגוש עציון, כאשר ביניהם יש כיום רק יישוב יהודי אחד - כרמי צור.

המתחם החדש נקרא "בית ברכה". מצפון ומדרום לו ישנן אדמות מדינה שעשויות לאפשר התרחבות משמעותית בעתיד.

על פי הדיווח, במקום יש שמונה מבנים והוא הוקם בשלהי שנות ה–40 על ידי תומאס לאמבי, מיסיונר אמריקאי שפעל באתיופיה והגיע לארץ ישראל ב–1947. בהמשך הוקמה במקום כנסייה פרסביטריאנית, כשחלק מהמבנים במתחם שימשו לתפילה וחלק למגורים. לפני כ–20 שנה הוסבה הכנסייה להוסטל שלא הצליח והפך לחורבה.

קינג רכש את המתחם בחשאי לפני כשלוש שנים והמקום מאובטח באופן פרטי. סביב המתחם יש מספר רב של מצלמות אבטחה ובתוכו יש חדר בקרה שבו עוקבים אחרי התנועה באזור.

עוד דווח בעיתון כי המאבטחים הפרטיים הם במסווה של פועלי בניין, והפועלים האמיתיים אינם יודעים עבור מי הם עובדים. כחלק מהשיפוצים נבנתה במקום גדר חדשה המקיפה את המתחם. 

איש השמאל הקיצוני דרור אטקס, אמר כי ''ההתנחלות הזו לא תקדם את פתרון שתי המדינות, ומכאן כמובן המוטיבציה של קינג והמשת"פים שלו במועצה האזורית גוש עציון".

גורם במועצת גוש עציון אמר בשיחה עם "הארץ" כי "מדובר בנכס בבעלות כנסייה שוודית ששייכת להם ולא שייכת לנו". אריה קינג לא מסר את תגובתו.