הממונה על ההגבלים פורש מתפקידו

פרופ' דיויד גילה פורש בשל התנגדותו לקידום המתווה המתגבש בתחום הגז הטבעי. ''מתווה שאני משוכנע שלא יביא תחרות בשוק חשוב זה".

עדו בן פורת , ז' בסיון תשע"ה

דיוויד גילה
דיוויד גילה
צילום: פלאש 90

הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, הודיע היום (שלישי) על פרישה מתפקידו בשל כוונת הממשלה להגיע להסדר עם חברות הקידוח על מבנה הבעלות במאגרי הגז הטבעי. 

לטענת גילה, המתווה שמקדמת הממשלה ''לא יביא תחרות בשוק חשוב זה, אף במחיר אפשרי של פגיעה בעצמאותה, החשובה מבחינה ציבורית, של רשות ההגבלים העסקיים, או פגיעה ביכולתה של הרשות לבצע מהלכים חד צדדיים''.

פרופ' גילה הזכיר כי לכל אורך הדרך, האמין כי נכון להגיע עם חברות הגז לפתרון תחרותי מחוץ לכותלי בית המשפט. ''זאת בגלל האיום של חברות הגז להימנע מפיתוח מאגרי הגז אם תהיה פנייה שלי לבית המשפט. כידוע, בחודש דצמבר, הגעתי למסקנה כי טיוטת הצו המוסכם שגובשה אז לא תביא לתחרות ולכן החלטתי שלא להגיש אותה לאישור בית הדין. ברכתי על הצטרפותם של משרדי הממשלה האחרים למאמץ משותף להגיע לפתרון תחרותי יותר.

''בשבועות האחרונים, הודעתי לשותפות הגז ולמשרדי הממשלה האחרים שאיני יכול להיות שותף למתווה שהתגבש לאחרונה. זאת משום שאני משוכנע, כאמור, כי מתווה זה לא יביא לתחרות בשוק הגז הטבעי''.

פרופ' גילה, שהודיע לשר הכלכלה אריה דרעי על התפטרותו, אמר כי הוא מאמין שאם כל משרדי הממשלה היו ממשיכים להיות מאוחדים מאחורי מתווה תחרותי יותר, היה סיכוי סביר ליישם מתווה כזה בסופו של דבר, בין בהסכמה ובין בצעד חד צדדי.

''אולם, כאמור, הובהר לי בימים האחרונים כי הממשלה ומשרדי הממשלה האמורים יעשו כל שביכולתם כדי לקדם את המתווה שגובש על ידה בימים אלה.

"בנוסף לכך, מדובר בנושא שעלולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת שאינן קשורות לתחרות, כגון יחסי חוץ ובטחון ועצמאות אנרגטית. אלה ההשלכות שבלב חששותיהם הכנים של משרדי הממשלה האחרים. על כן, אינני חושב שראוי ונכון שרגולטור שממונה על התחרות יבצע צעדים חד צדדיים אל מול התנגדות גורפת של משרדי הממשלה האחרים, וללא כל גיבוי מצידם''.

הממונה על ההגבלים העסקיים הביע תקווה שמשרדי הממשלה האחרים ישנו את עמדתם לגבי המתווה. ''אני כאן בשלושת החודשים הבאים ואוכל לסייע, כולל בחינה של שימוש בכל הסמכויות העומדות לרשותי, אם יהיה לי גיבוי מכיוון משרדי הממשלה''.

שר הכלכלה, אריה דרעי, הביע צער על החלטתו של פרופ' גילה. דרעי קיים לאחרונה מספר שיחות עם פרופ׳ גילה וניסה לשכנעו לא להתפטר. ״פרופסור דיויד גילה הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה והוא ביצע את תפקידו ביושר ונאמנות. שוחחתי עמו וניסיתי לשכנעו להמשיך בתפקידו.

''אני מכהן כשבוע בתפקיד שר הכלכלה ולמרות הזמן הקצר למדתי להכיר ולהוקיר את רמתו המקצועית הגבוהה״, כך דרעי.