אחרי 77 שנה:
חוזרים לבית הכנסת בכפר התימנים

כ- 130 שנה לאחר שנבנה ו-77 שנה לאחר שננטש, מתחדשת התפילה בבית הכנסת התימני שבכפר התימנים, סמוך לבית יהונתן שבכפר השילוח.

חזקי ברוך , ז' בסיון תשע"ה

חוזרים לבית הכנסת
חוזרים לבית הכנסת
צילום: חזקי עזרא

77 שנה עמד בית הכנסת שבכפר התימנים בשיממונו. בית הכנסת, הממוקם כ-50 מטרים מבית יהונתן שבכפר השילוח שימש את בני העדה התימנית, שהתגוררו בכפר שנוסד לפני כ-130 שנה על ידי ר' ישראל דוב פרומקין.

פרומקין, שייסד את השכונה שהיתה סמוכה לכפר השילוח, הוא גם זה שבנה את בית הכנסת. שמו של בית הכנסת היה "היכל שלמה", והוא שימש את תושבי הכפר התימנים, עד שאלו אולצו על ידי שלטונות המנדט לנטוש את הכפר בשנת 1938, בשיאם של מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט.

הבוקר (שני) התקיימה בבית הכנסת לראשונה תפילה וסעודת מצווה, מאז נטישתו של בית הכנסת.

הסעודה כללה מאכלים תימנים, ג'חנון והרבה חילבה. הזמר והפייטן משה גיאת ליווה את הכניסה לבית הכנסת. השר אורי אריאל שהגיע עם אבטחה גדולה קבע את המזוזה ובירך 'שהחיינו'.

השר אריאל אמר, כי "רואים הצלחה גדולה ובעזרת ה' יהיו כאן הרבה תפילות וכפר התימנים יחזור לקדמותו כמו כל ארץ ישראל. שיהיה שלום בין יהודים ליהודים, עם כל השאר נסתדר".

איש עמותת 'עטרת כהנים' שהובילה את החזרה למקום, דניאל לוריא, אמר כי "בית הכנסת יקרא 'היכל יהונתן' על שמו של יהונתן פולארד. מצאנו את בית הכנסת ועשינו שיפוץ. כאן עמד שלמה זאבי, אביו של רחבעם זאבי, שנה אחרי שגורשו היהודים מכאן, והסתכל בתדהמה על ההרס של בית הכנסת. היום, 130 שנה אחרי שהקימו בית הכנסת ו- 77 שנה שלא התפללו כאן, חזרנו למקום. זה יום מרגש".טוען....