מכתב הרב: דאגה או קיבוע תופעת המכסות?

במסגרת בקשתו לאחר את זמני מבחני הקליטה לישיבות הליטאיות הגבוהות, אפשר הרב שטיינמן להקדים את מועד ההרשמה לבני עדות המזרח.

חיים לב , ח' בסיון תשע"ה

תומכיו פרשו. הרב שטיינמן
תומכיו פרשו. הרב שטיינמן
Flash90

הביטאון הליטאי 'יתד נאמן' פרסם היום מכתב עליו חתום הרב שטיינמן הקורא לאחר את זמני מבחני הקליטה לישיבות הגדולות הליטאיות (גילאי 16-17), וזאת כדי למנוע לחץ מיותר בקרב בחורי הישיבות הקטנות המבקשים להתקבל מוקדם ככל האפשר לשנה הבאה לישיבות הנחשבות למובחרות.

עם זאת, בשל החשש כי בחורים בני עדות המזרח הלומדים בישיבות ליטאיות ייפגעו מתופעת 'המכסות' המכוערת ויימצאו עצמם ללא ישיבה בשנה הבאה, הורה הרב שטינמן לאפשר להם להקדים את האפשרות להיבחן ולהיקלט בישיבות הליטאיות הגדולות וכדי להימנע מעוגמת נפש.

לשון המכתב שפורסם היא, "כדי לחזק את לימוד התורה בישיבות לצעירים, הננו להודיע על הצורך בשמירת מועד מבחני הכניסה לישיבות הגדולות, אשר בשנה זו הם כדלהלן: לא ייערכו בחינות וראיונות לפני יום שני כ"ו בתמוז. הישיבות המיוחדות לבני תורה מעדות המזרח לא ייבחנו לפני יום שני י"ט בתמוז" ויתברכו בזה בברכת 'ברוך אשר יקיים את דברי התורה הזאת'".

כך או כך, אין ספק כי מדובר בהתמודדות עם המצב האבסורדי שעדיין רווח בחלק מהישיבות הליטאיות. "מדובר בהתמודדות עם מצב קיים", מודים גורמים בציבור הליטאי ומסכימים כי "הגיע הזמן לעקור לחלוטין את תופעת המכסות דבר שייתר את ההנהגה הנפרדת לבחורים ליטאיים יוצאי בני עדות המזרח".