גפני לאופוזיציה: ''רשעים שכמותכם''

עימות סוער בכנסת סביב ביטול סעיף מיצוי כושר השתכרות כתנאי לסבסוד מעונות יום. ח"כ מיקי לוי לגפני: אני מאושר לראות אותך מתרגז.

חיים לב , ט' בסיון תשע"ה

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: ערוץ 7

עימות סוער התקיים היום (רביעי) במליאת הכנסת במסגרת הצעה לסדר בנושא ביטול קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי לסבסוד מעונות יום. הדיון גרר עימות קולני בין חברי הכנסת מהאופוזיציה לחברי כנסת מהמפלגות החרדיות.

ח"כ שרון גל פתח את הדיון והביא ציטוטים מן המקורות התומכים ביציאה לשוק העבודה, לקול קריאות מחאה מצידו של ח"כ משה גפני.

"אם אין קמח אין תורה, לכן כתבו רבותינו שחייב אדם ללמד את בנו אומנות, כל זאת כדי שלא יווצר מצב שבו לא יהיה מסוגל לפרנס עצמו וייפול כנטל על החברה", אמר גל. ''אני מבקש להביא לפניכם כמה ציטוטים מהעולם שאתם חיים אותו יום-יום, לא טיעונים כלכליים''.

לדברי גל ביטול ההחלטה היא צחוק מהעבודה, כלשונו, גוזרת עוני על אלפי משפחות ומונעת יציאתן מעבדות לחרות. "במעשיכם אתם מנצחיים את העוני ביצירת מציאות שיוצרת אבטלה".

במהלך הדיון השתלח ח"כ מיקי לוי מ'יש עתיד' בח"כ גפני. "רבים לא רצו את הדיון הציבורי הזה על השערורייה שבהחלטת הממשלה על שינוי הקריטריון לסבסוד מעונות יום. הממשלה ביצעה מחטף וקיוותה לברוח מהדיון הציבורי בשערורייה הזו.

"הממשלה הצביעה תוך חצי דקה בלי דיון ובלי לפרסם דבר. אתם מנסים להחזיר את הגלגל לאחור, למנוע יציאה לעבודה ולהנציח את העוני. אתם פוגעים באוכלוסייה החרדית יותר מכל אחד אחר. אנחנו לא נגד החרדים, רצינו לחבר אותם לחברה הישראלית באמצעות שירות בצבא ובעבודה".

בשלב הזה הוסיף ח"כ לוי ואמר כי "גפני, אני מאושר לראות אותך מתרגז על דברי ח"כ גל, סימן שזה עובד ופוגע בציפור נפשך".

ח"כ גפני לא נותר חייב והלם בדבריו בח"כ לוי. "לא היה תחום מתחומי החיים של הציבור החרדי שלא ניסו להכות בנו. ברוך השם הממשלה נפלה. יש החלטה לתת סבסוד לאימהות עובדות, באה הממשלה הקודמת והחליטה שאישה שעובדת משרה מלאה לא תקבל את הסבסוד בגלל שבעלה לומד בכולל.

"היחידים שאמרו לנשים הללו שמפסיקים לעודד אותם לצאת לעבודה זה אם בעלה עובד בכולל. אין דבר כזה בעולם המערבי שלוקחים ציבור מוגדר ומכים אותו שוב ושוב". בהמשך הטיח בהם: "תסתמו את הפה שלכם רשעים שכמותכם, האכזריות שלכם ידועה".

שר הכלכלה אריה דרעי השיב בשם הממשלה, ״חברי האופוזיציה, היכן היתה דאגתכם לחרדים בממשלה הקודמת? אתם הלא מדברים מתוך ׳אהבה׳ לחרדים, מה עשיתם למענם? רק גזרות המקשות על חייהם. תראו מה קורה בשטח, כל סטודנט חרדי ששולח קורות חיים לא מוזמן לראיונות עבודה".

״אין אברך אחד שעזב את הכולל ויצא לעבוד בגלל הקנס המגוחך שהטלתם על אשתו בסך 150 ש״ח. מה שניסיתם לעשות הוא רק לפגוע כמה שיותר בציבור החרדי ולהוציא אותו בכוח לעבודה. בכוח זה לא יעבוד. רוצים לסייע? תדאגו להשמה, תקלו עליהם.

דרעי הבהיר כי במשמרתו לא תהיה אפליה בין אשה לאשה. ״אני מתכוון לדאוג לקורסים להכשרה מקצועית למי שמעוניין ולדאוג לתמריצים למעסיקים״, אמר.