חבורת נערי רחוב והרבי מפיאסצנה

יחד עם קמצא ובר קמצא, רועי ויעלה וחבורת סח''י, כולם ביחד עם הדמיון של רונית לוינשטיין-מלץ.

רחל בן אליהו , י"ג בסיון תשע"ה

סודות בירושלים
סודות בירושלים
צילום: הוצאת ידיעות

הדבר הכי גדול בעולם, סודות בירושלים 2,
רונית לוינשטיין-מלץ,
ידיעות ספרים,
192 עמ'.

רועי הוא ילד שמשחק בסדרת הסרטים "סודות בירושלים" שמצלם צוות צילום מקצועי, בלי להראות לו את התסריט.

המשחק של רועי טבעי ותמים והסצנות השונות גורמות לו להגיב בדיוק כמו שחיים הבמאי היה רוצה שיגיב.

בסרט הנוכחי, הוא משתתף במשתה של קמצא ובר קמצא וגם מעביר עם אביו ערימות חיטים לדוד הערירי, בדיוק כשהדוד המדובר מעביר ערימות חיטים זהות אליהם.

במקביל, הוא עוקב אחרי שני העבריינים הצעירים שלומדים איתו בכיתה ומתעב אותם מרחוק. עד שעלילת הסרט והחיים האמיתיים נפגשים, נשזרים זה בזה ומביאים לתוצאות מפתיעות אפילו עבור אחד הניצבים בסרט, אלבני חביב שרוצה להצטלם עם שפם דווקא. והכל בשביל להכין סרט שעוסק באהבה בירושלים, ובאמרתו של הרבי מפיאסצנה: "הדבר הכי גדול בעולם זה לעשות טובה ליהודי אחר".

הטריק של כתיבת ספר שמלווה הכנת סרט, במהלכו הסרט הוא בכלל סיפור המסגרת, עובד טוב. הספר הקודם בסדרת "סודות בירושלים" ליווה את רועי בהכנת הסרט הראשון בסדרת הסרטים. הספר הנוכחי מגדיר את עצמו כ"סודות בירושלים 2" וככזה הוא מאתגר את הסופרת בהמצאת הספר והסרט הבא.

הספר הנוכחי של רונית לוינשטיין מלץ עשוי מכל החומרים הנכונים: ילד תמים ורגיש, הווי חברתי ומשפחתי ועשיית סרט, שמתובלים כולם יחד לעלילה מסקרנת עם הומור ומסרים שלא מכבידים על הקריאה.

הטוויסטים הקטנים בעלילה אולי צפויים לקורא הבוגר אך הוא ייהנה לא פחות מהקורא הצעיר מהדמויות הצבעוניות, הדרמה הבימתית והאמיתית וההזדמנות למצוא מעשים טובים בכל מקום.

חסרונו הבולט של הספר הוא בכך שהוא נגמר תוך יום ובנשיפת אכזבה שזה היה מהיר מדי.