דיינים חדשים: "להקל על העומס"

שרת המשפטים איילת שקד חתמה הבוקר על מינוי דיינים לבית הדין הרבני הגדול: הרב יעקב זמיר, הרב אליעזר איגרא והרב אהרן כץ.

עדו בן פורת , י"ד בסיון תשע"ה

הרב איגרא
הרב איגרא
צילום: מירי אמיתי
שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), חתמה הבוקר (שני) על מינוי שלושה דיינים זמניים לבית הדין הרבני הגדול, בתיאום עם הראשון לציון הרב יצחק יוסף, המכהן כנשיא בית הדין הרבני.

הדיינים שמונו:

  • הרב יעקב זמיר - ראש אבות בתי הדין של נתניה.
  • הרב אליעזר איגרא - אב בית הדין הרבני בבאר שבע, לשעבר רב היישוב כפר מימון.
  • הרב אהרן כץ.

כחלק מתהליך ההקלה על העומסים במערכות בתי המשפט השונות נדרשה שרת המשפטים לחתימה מהירה על מינויים אלו.

"יש מחסור גדול בדיינים ועל כן קיימת חשיבות גדולה במינויים אלו. מקווה שמינוים יקל על העומסים בבית הדין הגדול", אמרה שקד.

נזכיר כי בשבוע שעבר עתר ארגון 'מבוי סתום' לבג"צ בשמה של אילנה - מסורבת גט שערעורה רובץ לפתחו של בית הדין הגדול ואינו מטופל עקב חוסר בדיינים קיימים, בדרישה להורות לבית הדין לדון בתיקה של אילנה או להכריע לגופו של הערעור.

לאחר שבעלה של אילנה (שם בדוי) כבר חויב לתת לאשתו גט ללא תנאים מוקדמים, חזר בו בית הדין הרבני מעמדתו הראשונית ודרש מאילנה וילדיה לפנות את ביתם כתנאי לקבלת הגט, כל זאת עקב טענה של הבעל כי נשבע על דעת רבים (נדר) שלא יתן גט עד שנושא הדיור לא יוסדר.

על כך ערערה אילנה לבית הדין הגדול לערעורים בירושלים. בנוסף חשוב לציין כי הבעל נהג באלימות כלפי אילנה ואף ישב בכלא בעקבות כך.

לאור תשובת בית הדין הגדול בחתימת הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, כי "בשלב זה המזכירות לא קובעת מועדי דיון בשל מחסור חמור בדיינים", החליטו בארגון 'מבוי סתום' המייצג את אילנה, לעתור לבג"צ בדרישה לקיים את הערעור בתיקה.

בעתירה נכתב כי "המצב העובדתי בו בית הדין הרבני הגדול אינו קובע מועדים לדיונים גורם עינוי דין חמור לעותרת ולמתדיינות ולמתדיינים אחרים ומביא לידי כך שהעותרת מחכה זמן ממושך למועד דיון כדי להביא לסיום ההליך בעניינה, ובכך עושה יד אחת עם סרבן הגט המתעלל גם כך באישתו".

בתיה כהנא דרור, מנכ"לית ארגון 'מבוי סתום', אמרה כי "בתי הדין הרבניים נמצאים בקריסת מערכות, ומצב זה פוגע בראש ובראשונה בנשים הנזקקות לסעד של בית הדין הגדול לערעורים. לא רק שנשים רבות נתקלות בסרבנות גט ובתי הדין אינם מושטים יד מסייעת, עתה גם בית הדין הגדול, מפנה עורף לאלו שכל מבוקשן לצאת לחופשי".

"עצוב להיווכח עד כמה לאף אחד לא אכפת ממצב בתי הדין הרבניים, בעוד שמדובר במוסד ממלכתי המתקיים על פי חוק, וכלל הציבור מחויב אליו".