"תנו לפלשתינים מדינה - רק לא בארץ ישראל"

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, בראיון מיוחד לערוץ 7: בישראל יש רוח מיוחדת – אני מאמין שזו רוח ה'.

יוני קמפינסקי , י"ד בסיון תשע"ה

Mike Huckabee
Mike Huckabee
Arutz Sheva

מייק האקבי, מושל מדינת ארקנסו לשעבר ומועמד בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית במרוץ לבית הלבן ב-2016, שוחח עם ערוץ 7 בזמן הקונצרט למען ישראל בסנטרל פארק בניו יורק.

האקבי נזכר בטיול הראשון שלו לישראל, כשהיה רק בן 17. "התאהבתי אז במדינה", אמר. "יש בישראל רוח מיוחדת, ואני יודע מה המהות שלה. אני מאמין שמדובר באלוקים".

המתיחות בין הממשל של ברק אובמה לבין ממשלת ישראל לא משקפת את מערכת היחסית האמיתית בין העמים, אמר האקבי. "כל מי שחושבים שארה"ב נוטשת את תמיכתה בישראל – ברור שהם לא היו בסנטרל פארק היום, כי הם היו מגלים שיש רגש חזק, ועוצמתי למען עמידה לצד ישראל".

האקבי לא ידע להסביר מאיפה נובעת העוינות של ממשל אובמה ואירופה כלפי ישראל. הוא ציין שהאנטישמיות המתחדשת באירופה היא "חסרת תקדים ומפחידה".

"אלה בינינו שלמדו את תולדות העמים יודעים אמורים לדעת שכבר היינו בסרט הזה, ושהוא לא נגמר טוב", אמר על האנטישמיות האירופאית.

"בתגובה לכך", אמר, "אלה שמאמינים שאלוקים רוצה שהם יעמדו לצד ישראל, צריכים לנקוט עמדה איתנה ולגבות את ישראל".

באשר לפיתרון "שתי המדינות" הידוע, אמר האקבי כי אין לו תוחלת. "הרעיון של שתי ממשלות שמחזיקות באותה פיסת נדל"ן הוא לא-רציונאלי ואינו בר ביצוע, ואני חושב שעלינו להפסיק לשחק במשחק היומרני הזה".

לדבריו, הרשות הפלסטינית אינה מכירה בזכותה של ישראל להתקיים כמדינת העם היהודי, "וזה אומר שאי אפשר ליצור עמה ברית. אפשר בהחלט לתת לערבים הפלשתינים מדינה משלהם, אבל היא צריכה לקום מחוץ לארץ ישראל.

יש מספיק אדמה בעולם כדי שאפשר יהיה למצוא מקום ולומר 'בוא ניצור מדינה פלשתינית'. אבל לא בתוך תחומה של מדינת ישראל היושבת לבטח".