נשיא הטכניון: סכנה משמעותית ניצבת לפתחנו

שר המדע החל בסבב פגישות בעקבות התרחבות החרם האקדמי על ישראל. "תשובתנו - הגדלת ההשקעות בישראל ובתכניות משותפות עם העולם".

רעות הדר , י"ז בסיון תשע"ה

השר דנון ופרופ' לביא
השר דנון ופרופ' לביא
צילום: משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, דני דנון (הליכוד), החל היום (חמישי) בסבב פגישות עם ראשי האקדמיה הישראלית בעקבות התרחבות החרם האקדמי על מדינת ישראל בתחומים שונים ובראשם בתחומי המחקר והפיתוח.

דנון הנחה את אנשי משרדו להרחיב את התכניות המשותפות בין מחקרים מדעיים מישראל לעולם וכן להרחיב את הכינוסים הבינלאומיים בישראל בתחומי המחקר והפיתוח.

בתחילת פגישתו הראשונה עם יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, אמר השר דנון כי "החרמות על מדינת ישראל היא אנטישמיות מודל 2015. המחרימים צריכים לדעת שכל הניסיונות שלהם להחרים אותנו ייענו בשטח המחקרי ובפיתוחים הטכנולוגים באמצעות הגדלת העשייה וההשקעות הבינלאומיות.

"העולם האקדמי רואה בישראל - הלפיד שלפני המחנה ועל כן נדאג שמובילי האקדמיה ברחבי העולם יגיעו לראות את העשייה בעיניהם בלי מסננים. נעבוד בשילוב ידיים בין כל גורמי הממשלה והאקדמיה ונביא לצמצמו של החרם. נפתח תכנית עבודה משותפת שתדע להציב את אנשי המדע ועשייתם במרכז הבמה".

פרופ' לביא אמר, "אנו עומדים כיום בפני סכנה משמעותית הניצבת לפתחנו ואנו מאמינים כי אם לא נפעל היום היא עלולה להוות איום על המחקר במדינת ישראל. הקריאות הפומביות בעולם לחרם אקדמי, הן ביטוי קיצוני לתופעה חמורה, שרובה מתרחשת מאחורי הקלעים של העולם האקדמי. תמרורי האזהרה הנחשפים מדי פעם הם קצה הקרחון של גילוי החרמות שברובם כלל אינם מוצהרים.

"ועד ראשי האוניברסיטאות רואה בניסיונות להטיל חרם אקדמי על ישראל פגיעה במשאב הלאומי החשוב ביותר שלה, ההון האנושי. משאב זה נמצא תחת מתקפה בינלאומית של גורמים אנטי ישראלים. חרם אקדמי משמעו, פגיעה ביתרון האסטרטגי של מדינת ישראל וסכנה ממשית לעתידה ולחוסנה", כך נשיא הטכניון.