שיח לוחמים
העדויות הגנוזות

לפני 48 שנים הקליטו לוחמים מישיבת מרכז הרב עדויות על מלחמת ששת הימים, אך הן צונזרו בידי עורכי הספר "שיח לוחמים" שהפך כעת לסרט.

בני טוקר , י"ח בסיון תשע"ה

מלחמת ששת הימים
מלחמת ששת הימים
צילום: ארכיון צה"ל

הסרט "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים", החושף הקלטות לוחמים לאחר מלחמת ששת הימים ובו הם מספרים כי הרגו וגירשו ערבים מכפריהם, מעורר כעס רב אצל הרב יוחנן פריד, רב המושב בית מאיר ויו"ר בית הרב קוק בירושלים, שהיה בין הלוחמים שרואיינו אז ודבריו צונזרו מהספר "שיח לוחמים".

הסרט שממומן על ידי קרנות ישראליות, בהן קרן גשר ומפעל הפיס, זכה בפרסים רבים בעולם והוא עתיד לצאת לאקרנים בארץ ובעולם.

הסרט מכפיש את פעילות צה"ל במלחמת ששת הימים לאור העובדה שמדובר בהקלטות שבוצעו על ידי הסופר עמוס עוז ואברהם שפירא. השניים הקליטו לוחמים בני קיבוצים שסיפרו על חוויותיהם במלחמה. במשך 48 שנים ההקלטות צונזרו ורק כעת הם יוצאים לאור בסרט הישראלי.

הרב יוחנן פריד הוקלט לאחר מלחמת ששת הימים יחד עם לוחמים נוספים מישיבת מרכז הרב, אך לטענתו דבריהם צונזרו מהספר בטענה שמדובר באמירות משיחיות מידי.

בראיון לערוץ 7 אומר הרב פריד, כי אז כמו היום ישנו ניסיון לעוות את ההיסטוריה ולהציגה באורח חד צדדי, "חבל מאוד שהעורכים של הסרט עסקו באופן סלקטיבי בסלילים הגנוזים, כי בסלילים הלא גנוזים וגם בגנוזים, יש הקלטות שמספרות על התנהגות הומניטארית, שהשקו את הפליטים במים, ועל כמות מזון אדירה שנתנו להם, ואף שדלו אותם שלא יעזבו את בתיהם, חבל מאוד שהיוצרים עשו את מלאכתם לא בצורה נכונה".

קדימון לסרט "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים"

הרב פריד היה לוחם בחטיבת ירושלים במלחמת ששת הימים והוא זוכר היטב את המאורעות, "הייתי קצין, ונסענו דרומה לרמת רחל ומשם לבית לחם וקבר רחל, ולי יש סיפורים בכיוון ההפוך. צריך לומר שהסרט הוא שקרי ומראה רק חלק מהעדויות, וגם הם לא נאמרים בפרופורציה הנכונה.

"זה שיש במלחמה כאלה שנופלים בשוגג, זה קורה בכל מלחמה. מלחמה לא מתוזמנת לפי בקשתך. כשראיינו אותנו אנשי מרכז הרב, אנחנו דיברנו קצת ברמה שונה על משהו בגוון יותר גבוה, יש שיגידו משיחיות, אבל באמת הייתה תפנית בהיסטוריה של ישראל. העובדה שצנזרו אותנו הייתה לא ראויה, היתה לנו שיחה נוקבת עם אברהם שפירא שלא רצה שדברינו יובאו בכפיפה אחת עם הרוח הכללית של שיח לוחמים''.

לדבריו, "עמוס עוז השפיע שם על הכיוון של המסמך, כמסמך שחושף את נפש החייל הישראלי גם ברמה של לבטים נפשיים. יש שם גם שיחה בין מוקי צור ליעקב צור לימים שגריר ישראל בצרפת, על ההרגשה שאנחנו עומדים בפני שואה שנייה. הגישה שלנו שלא הובאה בשיח לוחמים היתה, שאנחנו לא כובשים שחזרנו הביתה''.

הרב פריד מדגיש בצער כי "הגישה השנייה של השומר הצעיר הכתיבה את השיח ולצערנו הם לא היחידים. גם גופים כמו 'שוברים שתיקה' ממשיכים להשמיץ את מדינת ישראל גם היום, וצריכים להיזהר מאוד בכל מה שנוגע לניסיון להציג אותנו כצבא לא ראוי".