שייח' באל-אקצא: מצות מדם ילדים

בשיעור שנמסר במסגד אל אקצה שב השייח אל מוגרבי לעלילות הדם מימי הביניים וקבע: היהודים חוטפים ילדים ואפים מדמם מצות.

שמעון כהן , כ"א בסיון תשע"ה

השייח' מוגרבי בשיעור
השייח' מוגרבי בשיעור
צילום: צילום מסך. מבט לתקשורת הפלשתינית

המוסלמים שבים אל עלילות הדם הימי-ביניימיות. שוב חוזרים אל סיפורי הכנת המצות מדם ילדים ואל השליט היהודית בכסף העולמי.

במכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' מדווחים על שיעור שהועבר באחרונה במסגד אל אקצא על ידי השייח ח'אלד אל-מוגרבי שמעביר שיעורי דת במסגד פעמיים בשבוע. בשיעור המדובר בחר השייח' להציג את היהודים כהתגלמות הרוע האנושי, תוך שהוא מבסס את דבריו על אנטישמיות אסלאמית ומערבית.

השייח' הציג לשומעיו את עלילת הדם, לפיה היהודים מכינים מצות לפסח מדם של ילדים, כאילו הדברים האלה הם עובדות בדוקות:  "הסיפורים האלה ידועים. יש ראיות עליהם... חפש בגוגל: 'לחם היהודים' או 'מצות היהודים'... ויופיעו לפניך כל הסיפורים האלה, ועל כולם יש הוכחות וראיות, עם תאריכים ותיקי המשטרה שבהם החומר נמצא".

עוד מדווחים ראשי 'מבט' המתרגמים את דרשתו של השייח, כי המתפללים במסגד אל-אקצא שמעו מהמטיף כיצד היהודים משיגים את הדם: "בני ישראל... בכל חג כל קבוצה [מהם] הייתה מחפשת ילד קטן, חוטפים אותו וגונבים אותו, ומביאים חבית שנקראה 'חבית המסמרים'... הם נהגו לשים את הילד הקטן בתוך החבית והגוף שלו היה מנוקב מן המסמרים האלה. בתחתית החבית שמו ברז וניקזו את הדם שלו".

בשיעור שניתן במסגד אל-אקצא, השייח' הסביר כי כאשר נחשף מנהג היהודים להשתמש בדם לשם אפיית מצות, האירופאים נקטו באמצעי הגנה. כל ביטויי האנטישמיות האירופאית, כולל גירושי היהודים מארצות שונות, היו אמצעי התגוננות של האירופאים מפני היהודים. על פי המטיף האסלאמי במסגד אל-אקצא, גם השמדת היהודים על ידי הנאצים הייתה תוצאה של מנהג יהודי הזה: "בסוף זה הגיע לכך ששרפו אותם בגרמניה, בגלל הדברים האלה, מרוב שהם חטפו ילדים קטנים". אמירות אלה מצטרפות לדברים דומים שנכתבו גם העיתון הרשמי של הרש"פ בשנה שעברה, שם נכתב כי היהודים משתמשים בדם של "ילדינו" לאפיית מצות לפסח.

עוד מציינים ב'מבט' כי באחרונה הטלוויזיה הפלשתינית הרשמית לימדה את צופיה כי "הם [היהודים] מלווים בריבית... הם שולטים בתקשורת, בכסף, בעיתונות ובמשאבים...", וגם כי האנושות לעולם "לא תיהנה משלום ולא מברכה ולא משלוות נפש" - כל עוד היהודים "ממלאים את הארץ שחיתות".

ראשי 'מבט', איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק, מציינים כי לא מדובר בתופעה חדשה ו"השימוש באנטישמיות כדי לקדם את השנאה הוא דבר שגרתי ברש"פ. רק בשבוע שעבר דיווח מכון "מבט לתקשורת פלשתינית" על תוכנית לילדים בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, אשר הציגה את היהודים בתור "קופים ברבריים... הרעים ביותר מבין הבריות".

השניים מעירים כי השייח' לא הסתפק בהאשמות בנוסח ימי הביניים. לדבריהם בהטפה האנטישמיות שלו, השייח' גם הסביר כי היהודים עמדו מאחורי התקפות הטרור נגד ארצות הברית ב-11/09/2001 - "ידוע כי היהודים עמדו מאחוריהן", אמר. עוד קבע כי היהודים מקריבים את הקרובים להם על מנת להתקדם בדרגות בארגון 'הבונים החופשיים': "לשכות הבונים החופשיים הן אספות כישוף של בני ישראל. אחד מן הטקסים, למשל אם מישהו רוצה להתקבל כחבר חדש, או לעלות בדרגה... הוא צריך בדרך כלשהי להביא את אחד מבניו או בנותיו, או את אשתו או אחד מקרוביו או קרובותיו, לשים אותם על שולחן, ולשחוט אותם במו ידיו כקורבן לשטן, כדי להתקדם בדרגות הבונים החופשיים. אחיי, זה קיים עד היום".

לדברים הללו מוסיפים ראשי 'מבט' ומציינים כי על פי הרשות הפלשתינית, שיעורי הדת בכל המסגדים הם בפיקוח הרש"פ, והם עוברים הליך של אישור מוקדם של המשרד לעניינים דתיים ברש"פ.