מה יגבר - החושך או האור?

בלוגר הבית של המדור הכלכלי מצביע על הנקודות הטובות בפעילות הממשלה שיצאה לאחרונה לדרך, ומנגד מצביע גם על הבעיות הקשות.

אמיר וייטמן , כ"א בסיון תשע"ה

ישראל במקום 116 בעולם בעודף רגולציה. נתניהו וכחלון
ישראל במקום 116 בעולם בעודף רגולציה. נתניהו וכחלון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאז הקמת הממשלה החדשה, אור וחושך משמשים בערבוביה. מצד אחד שמענו כמה הצהרות מאוד מדאיגות, דוגמת ההצהרה הראשונה של שר האוצר כחלון בדבר פיקוח על מחירי שכר הדירה.

מסתבר שכחלון מוכן ללכת לכיוונה של ח"כ סתיו שפיר ולהטיל פיקוח על מחירי שכר הדירה, בגרסה כזאת או אחרת. כמובן שיש מידה שונה של נזק לפי חומרת הפיקוח אבל אין דבר כזה פיקוח ללא נזק.

כלכלן שוודי סוציאליסט אחד אמר פעם, כי "למעט הפצצה, אין דרך יעילה יותר מפיקוח על המחירים על מנת להרוס עיר". הנושא הזה נחקר לעומקו, הן בהיבט התיאורטי והן בהיבט של הניסיון ההיסטורי ואני לא מאמין שיש מישהו אחד שלמד את הנושא באמת, ולו בצורה שטחית, שחושב שזה רעיון טוב.

דרך אגב, גם בישראל היה פעם פיקוח על המחירים, וכמו בשאר המקומות בעולם, זה היה אסון. קראו לזה פה "דמי מפתח" והתוצאה הייתה בפועל שוד הדירות בהיקף נרחב על ידי השוכרים, בחסות החוק, שהמשיכו במשך שנים רבות ואף לעיתים במשך עשורים להתגורר בדירות שבעליהן לא יכלו לגבות מהן מחיר סביר. דבר זה גרם כמובן להזנחה חמורה של הדירות ובלאי מואץ, שלא לדבר על מעשים פליליים של בעלי דירה מיואשים שניסו כל דבר או כמעט כל דבר כדי לגרש את השוכרים מן הדירה שלהם.

בחו"ל, במדינות בהן נהוג פיקוח מחירים הדוק על מחירי השכירות, בעלי הדירות פשוט שורפים לעיתים את הדירות על מנת לגרש את השוכרים ואחר כך הופכים אותן למשל למשרדים או לדירות יוקרה, סוגים של נכסי נדל"ן עליהם לא מוטל פיקוח. כמובן שיזמים לא בונים דירות שנופלות תחת ההגדרה של פיקוח על השכירות ולכן היצע הדירות קטן, מה שכמובן מוביל באופן פרדוקסלי לעלייה במחירי הדיור. בנוסף, היות שלא ניתן לשלם מחירים גבוהים מעל השולחן, מתפתח לעיתים קרובות שוק שחור של חוזים מתחת לשולחן, עם כל הבעייתיות שבדבר, וכך השוק בשוודיה הפך בפועל לאחד המושחתים בעולם המערבי, אם לא המושחת מכולם וישנן דוגמאות רבות אחרות בעולם.

בקיצור, אין בזה כל אידיאולוגיה אלא ניתוח כלכלי די פשוט וכאמור, התוצאות ברורות לכל מי שטרח לקרוא בנושא, מה שככל הנראה לא כולל את שר האוצר. צריך להילחם בכל דרך בעניין הזה או שמצב שוק הנדל"ן בישראל ידרדר הרבה יותר לעומת המצב הקיים, שאף הוא לא מזהיר, בשל הבירוקרטיה הרבה בתחום וההגבלות המטורפות המוטלות על היכולת לבנות, כל אחד בשטחו.

מצד שני, בתחום הגז, הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דוד גילה, התפטר בשל מחלוקת עם מרבית הגורמים המקצועיים והפוליטיים, ובכלל זה עם ראש הממשלה, ובכך סלל את הדרך לפיתוח מאגרי הגז בישראל.

גילה עיכב, ואף היה עלול למנוע את הפיתוח, בגלל התעקשותו להנדס תחרות מלאכותית על חשבון כיבוד חוזים וזכויות הקניין, מה שהפך את ישראל למדינה מסוכנת למשקיעים מכל העולם והדאיג רבות את הקהילה העסקית בישראל, שחשה בצדק שלא ניתן לסמוך על מילתה של ממשלת ישראל.

ראש הממשלה נתניהו אמר בצורה נחרצת שלא משתמעת לשתי פנים שהוא "לא ייתן לגז להישאר באדמה ויעשה ככל הדרוש על מנת לפתח את מאגרי הגז בישראל". מדובר כמובן בהחלטה אמיצה ונכונה ובעלת חשיבות כלכלית ואסטרטגית גבוהה עבור מדינת ישראל, בשל ההיקפים העצומים של משק הגז המקומי, ולכן אין לי אלא להריע לראש הממשלה על ההחלטה הזאת.

כמו כן נתניהו הביע זעזוע מפני נתונים המראים שישראל הידרדרה מן המקום ה- 23 למקום ה- 116 במדד הרגולציה העולמית מאז שנת 2006 ואמר ש"אנחנו מבריחים מפה אנשי עסקים". על זה אמנם נאמר "בוקר טוב אליהו" בהתחשב בעובדה שהבלוג הזה זועק מאז הקמתו ב- 2010 שאכן המצב חמור וחייבים לשנות כיוון ולעשות שינויים לפני שיהיה מאוחר מידי. למרות זאת, עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא ולכן צריך לברך על הקמת "ועדת הרגולציה", בראשות ראש הממשלה בכבודו ובעצמו שבה יש רוב לליכוד. דבר זה מראה שככל הנראה הפעם נתניהו מתכוון ברצינות לפעול על פי משנתו הכלכלית ולקדם רפורמות בכיוון של הקטנת הבירוקרטיה ולטובת שוק חופשי יותר.

ימים יגידו מה יגבר, החושך או האור, אבל תפקידנו לחזק את האור ולהגיד ש"באנו חושך לגרש", למרות שלא חנוכה.