בכיר בצה"ל: לא היינו ערוכים

ראש אגף התכנון מודה שצה"ל לא היה ערוך להתמודדות עם המנהרות במבצע 'צוק איתן'. "אנחנו מסתכלים על הקיץ האחרון כשיעור שקיבלנו".

עוזי ברוך , כ"א בסיון תשע"ה

האתגר יפוצח. האלוף נמרוד שפר
האתגר יפוצח. האלוף נמרוד שפר
צילום: עמוס גלעד: ארז חרודי, עושים צילום

ראש אגף התכנון בצה"ל, אלוף נמרוד שפר, הודה היום (שני) שהצבא לא היה ערוך כראוי להתמודד עם איום המנהרות מעזה במבצע "צוק איתן".

"אנחנו מסתכלים על הקיץ האחרון כשיעור שקיבלנו", אמר שפר, שהציג את התכנית הרב שנתית של צה"ל בכנס הרצליה ה-15.

"אתגר התת-קרקע יפוצח", הבטיח שפר. "אנחנו מרכזים מאמץ בלתי רגיל בפתרון האתגרים טכנולוגיים והמבצעיים. אנחנו צריכים שצה"ל יהיה מספיק גמיש להשתנות באותה מהירות שהאתגרים משתנים, ולהקדים אותם בצעד. לא תמיד היינו במקום הזה ולמדנו לקח לא נעים".

ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, אלוף (מיל.) עמוס גלעד, סקר את האיומים על מדינת ישראל והציב את איראן בראשם. "מצבנו הביטחוני מזמן לא היה כל כך טוב, אבל יש לנו הרבה אתגרים", אמר גלעד בכנס.

"כשאתה מסתכל אל העתיד מתקרבת סערה", הזהיר גלעד. "אתה לא מאמין לזה עד שהסערה מגיעה. זה לא דטרמיניסטי, יש הרבה מה לעשות, אבל האתגרים חסרי תקדים".

למרות זאת, ראש האגף הביטחוני-מדיני לא צופה מלחמה בקיץ הקרוב. "אני חושב שכרגע המשקל של גורמי ההרתעה לקיץ הזה גובר על משקל הגורמים המאיימים. לצה"ל יש הרבה אתגרים, שצריך לתת להם מענה, תחת עדיפויות שנגזרות מהתקציב והחלטות ממשלה".