ברזיל: מדוע נאספים שמות הסטודנטים הישראלים?

ניסיונות החרם נמשכים: בכיר באוניברסיטת סנטה מריה דרש את שמות הישראלים במטרה למוסרם לארגון פלסטיני.

ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"ה

ברזיל
ברזיל
פלאש 90

ארגון ה-BDS מכה גם בברזיל. בשבוע האחרון שלח ראש הסגל האקדמי ללימודי תואר שני באוניברסיטת סנטה מריה מכתב רשמי ובו ביקש מראשי המחלקות את שמות התלמידים והמורים הישראלים הלומדים באוניברסיטה.

חוזה פרננדו לוסר, מציין גם מדוע הוא מעניין ברשימה המדוברת "אנו מבקשים באופן דחוף למסור את רשימת המרצים והסטודנטים מישראל לתואר שני. דרישה זו משקפת את בקשתם של נציגי הוועדה לסולידריות עם העם הפלסטיני", כותב לוסר במכתב בחתימתו.

בקמפוס העריכו כי למרות שהדבר לא נכתב באופן מפורש, ועל בסיס התנהלותו בעבר, מנסה לוסר להוקיע את התלמידים הישראלים, במסגרת הניסיונות להטיל חרם אקדמי על ישראל וישראלים הלומדים בחו"ל.

באוניברסיטת סנטה מריה אישרו כי המסמך אכן הופץ, אך ציינו כי הנכתב בו הוא על דעתו של ראש הסגל האקדמי בלבד. רקטור האוניברסיטה, פאולו אפונסו ברומן, אף הכחיש כי האוניברסיטה פועלת להחרמת ישראל.

לאחר חשיפת המכתב ותלונות של ארגונים יהודיים במדינה, הודיעה התביעה בברזיל כי תפתח בחקירה נגד ראש הסגל האקדמי באוניברסיטה בחשד ל"אפליה על בסיס צבע, גזע, מוצא אתני, דת או לאום".

במשרד החוץ אומרים בתגובה למקרה לערוץ 7 כי "מדובר באירוע חמור ביותר. השגרירות בברזיל, הקונסוליה הישראלית בסאו פאולו יחד עם הקהילה היהודית, החלו לפעול מיד עם פרסום הנושא, כדי לטפל ביוזמה המכוערת והגזענית הזו. סימון אנשים והחרמתם מזכיר ימים אפלים באנושות. אנו מקווים כי האקדמיה הברזילאית תתעשת ותצא נגד יוזמה זו".

מהקהילה היהודית בברזיל נמסר כי "פעולה זו של ראש הסגל האקדמי לתואר שני, מעלה זיכרונות קשים ביותר בקרב חברי הקהילה מתקופות אפלות בהיסטוריה. נבחן את כל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להילחם בתופעות מעין אלה".