"רותם - מהחרוצים והמוערכים שידענו"

"דודו רותם היה איש ארץ ישראל שידע ללחום למען הארץ ולמען דעותיו. הוא היה לידיד אמת של ההתיישבות בכלל ושל תושבי אפרת בפרט".

חזקי ברוך , כ"א בסיון תשע"ה

ח"כ דודו רותם
ח"כ דודו רותם
פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לח"כ לשעבר דוד רותם ז"ל שהלך היום (שני) לעולמו.

"אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של ח"כ לשעבר דוד רותם. אני זוכר את דודו יושב פה רק לפני מספר חודשים והידיעה על פטירתו הכתב את כולנו וגם אותי בתדהמה. דודו היה חריף ושנון עם אהבה גדולה לארץ ישראל, עם לב חם, לפעמים עם מזג סוער אבל תמיד עם יכולת ראייה מיוחדת. כפטריוט גדול, פרלמנטר, ושליח ציבור".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד) אמר, "אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו, למכריו ולמוקיריו הרבים של חבר הכנסת לשעבר, דודו רותם, שכיהן עד לא מכבר כיו"ר ועדת החוקה והיה אחד מחברי הכנסת החרוצים והמוערכים שידענו, עו"ד פעיל ומשפיע ופעיל למען יש"ע. מותו בטרם עת הכה אותנו בהפתעה, אני מחזק את ידי משפחתו ומשתתף בצערה הכבד. יהי זכרו ברוך".

שר המדע, דני דנון (הליכוד) אמר כי "דוד רותם ז"ל היה איש הנאמן לדרכו, אוהב ארץ ישראל שפעל רבות למען ההתיישבות ביהודה ושומרון וציוני בכל רמ"ח אבריו. כיו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת הוביל את הוועדה במשך שתי קדנציות מתוך אחריות, מסירות ושליחות ציבורית. ניסיונו וחוכמתו יחסרו לכולנו. יהי זכרו ברוך".

שר הכלכלה, אריה דרעי (ש"ס) אמר כי דודו רותם ז"ל היה "חבר וידיד. יהודי יקר מאוד תרם הרבה לעם ישראל".

ח"כ נחמן שי ׁ(המחנה הציוני) אמר כי רותם היה "חריף, עוקצני וציני. חברי הכנסת מכירים ומתיידדים אחד עם השונה ופתאום זה קורה ואתה אומר איזה מן חיים קצרים יש לנו".

יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, אמר "דודו רותם היה לא רק חבר לדרך אלא חבר אישי. איש ארץ ישראל שידע ללחום למען הארץ ולמען דעותיו. איש שלא פחד מלעמוד על שלו ולא נרתע ממאבקים שהיה צריך לנהל על-מנת לקדם את הדברים שהאמין בהם.

כיו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת הוא תרם רבות למדינת ישראל, לכנסת ול'ישראל ביתנו'. מותו הוא אבדה גדולה וצער גדול לכל חבריו. אני משתתף בצער המשפחה. יהי זכרו ברוך".

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, אמר "דודו היה חבר שידע לדבר ולהתווכח על הכול, בפוליטיקה ובתחומים רבים נוספים. אני מצטער על האובדן הגדול ומאחל למשפחתו כי לא ידעו עוד צער".

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן (הבית היהודי), ספד, "קיבלתי את הידיעה על פטירתו של דודו בתדהמה. לא העליתי על דעתי שכל כך מהר ניאלץ להיפרד ממנו. הכרתי את דודו לפני כשלושים שנה עוד כשהיה היועץ המשפטי של מועצת יש"ע ובנוסף היועץ המשפטי הראשון של הקרן למורשת הכותל המערבי.  דודו הניח את התשתית המשפטית לפעילותה של הקרן ובזכותה הייתה יכולה הקרן להקים את המפעל החינוכי האדיר שהקימה.

אהבתו הגדולה של דודו לארץ ישראל ולתורת ישראל הדריכה אותן בכל פעולה ופעולה שעשה מאז, ובכנסת. אנחנו נזכור את דודו כיו"ר הנצחי של ועדת חוק חוקה ומשפט שקידם חקיקה יהודית בכנסת ישראל".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי רותם היה "בעל לב רחב ורחום. בעל כישרון שעשה רבות למען הפרט. אהב והעריך תלמידי חכמים. כיבד מאד את פעילותו של אביו זצ"ל בעזרתו להקמת עולם התורה בארץ ישראל".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הביעה את תנחומיה על פטירתו של ח"כ לשעבר דודו רותם ואמרה: "רותם היה יו"ר ועדת חוקה כשכיהנתי כשרת משפטים. יו"ר אקטיבי, מחויב, שנלחם כדי לקדם את השקפת עולמו. גם בעת שקידמנו דברים משותפים וגם בעת מחלוקת, הוא תמיד היה ישר, הגון וכן. יהי זכרו ברוך".

ממועצת אפרת נמסר, כי "המועצה המקומית אפרת אבלה עם לכתו של חבר הכנסת לשעבר דוד רותם לעולמו.

רותם ז"ל שהיה ממקימי אפרת היה לידיד אמת של ההתיישבות בכלל ושל תושבי אפרת בפרט. קהילת אפרת מחבקת את משפחת רותם ושולחת תנחומים כנים, יש לו זכויות רבות בהתיישבות".

ראש מועצת גוש עציון, ​דוידי פרל, אמר כי "דודו היה חבר, שכן ושליח. דודו תמיד בנעימות ואכפתיות דאג לקידום ההתיישבות בכל מקום בו פעל, כעורך דין וכחבר כנסת. דודו שילב ידע עצום בחקיקה ובמשפט, אומץ ועמידה בלתי מתפשרת בצדקת הדרך. דודו לא נתן לשיתוק, ובעצם לשום דבר, לעמוד בדרכו ותמיד בחיוך ובחוש הומור ייחודי המשיך לפעול למען ההתיישבות. ברכת תנחומים לעדינה ולכל המשפחה".

מסיעת הבית היהודי נמסר כי "הסיעה המומה ואבלה על לכתו של ח"כ לשעבר דודו רתם. דודו היה חברנו לדרך, אוהב ארץ ישראל ולוחם גדול למענה. יהיה זכרו ברוך".

ראש מועצת בנימין ומועצת יש"ע, אבי רואה, ספד לח"כ לשעבר דוד רותם ששימש גם כיועצה המשפטי של מועצת יש"ע ומועצת בנימין במשך שנים רבות, "היה אחד ממעצבי ההתיישבות בעיקר בתחום המשפטי ונתן מענה לעניינים שונים שעלו מעת לעת. רותם זכה לשרת לא רק את ההתיישבות אלא את כל עם ישראל כחבר כנסת. אנו המומים מלכתו באופן פתאומי כאשר עד לא מזמן שימש כחבר כנסת ושולחים תנחומים למשפחתו ולהתיישבות כולה, בבניין עם ישראל בארצו ננוחם".

פעיל הימין, ברוך מרזל, אמר כי הוא "המום וכואב על פטירתו של ידיד נפשי, עו"ד דוד רותם, דודו היה גם ח"כ אבל בשבילי, קודם, חבר קרוב. 

דודו היה מחוספס מבחוץ וצדיק עדין נפש מבפנים, עוד לא הייתה הלוויה ולא כעת הזמן לספר את הסיפור של העילוי שהציב מטרות והצליח לכבוש אותם, את תרומתו העצומה להתיישבות בא"י. דודו היה עו"ד שלי (כמובן בהתנדבות) שנים רבות, ביום ובלילה, הפך עולמות כל מנת לחלץ אותי מכל המכשולים שהציבו בפני. דודו יהיה חסר לי ולמחנה נאמני עם ישראל, מאוד".

עו"ד איתמר בן גביר אמר כי "רבים יודעים שדודו במשך שנים ארוכות כעורך דין, ייצג פעילי ימין בהתנדבות ויש לו זכויות אדירות במאבק למען שלמות הארץ. רבים יודעים שדודו היה מחוקק מספר אחד, ונלחם בכנסת באוייבים. 

אבל לא רבים יודעים, שבמובנים מסויימים עבדכם הנאמן מחזיק תעודת עורך דין בזכות דודו. כאשר ביקשתי להתקבל ללשכה, גורמים מהשמאל הקיצוני ביקשו להתערב התערבות פוליטית, ולמנוע ממני לשמש כעורך דין, דודו נלחם ונעמד על הרגליים האחוריות כדי שלא יפלו אותי לרעה וינהגו בי בחוסר הגינות. בחסדי ה' הוסמכתי לעו"ד, ואני מנסה ללמוד מהפעילות המשפטית של דודו וליישם אותה. בארבע השנים שהיינו בכנסת, זכיתי להכיר את דודו בעל לב הזהב וללמוד ממנו: יהודי צדיק ויקר שההתיישבות ביהודה ושומרון היתה למפעל חייו".