מפעל הפיס תומך בסרט המכפיש את צה"ל?

במודעות הסרט המתאר את צה"ל כמבצע פשעי מלחמה מופיע לוגו מפעל הפיס. יו"ר מפעל הפיס: ניתנה חסות לסרט העוסק בשיח לוחמים.

שמעון כהן , כ"א בסיון תשע"ה

עוזי דיין
עוזי דיין
צילום: פלאש 90

איך קורה שאת מודעות על סרט המכפיש את צה"ל ומתאר את חייליו במלחמת ששת הימים, מעטר לוגו של מפעל הפיס המעיד על חסות תקציבית שניתנה לסרט?

בימים אלה עולה לאקרנים בארץ ובעולם הסרט 'שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים', המבוסס על שיחות שקיימו עמוס עוז ואברהם שפירא עם לוחמי ששת הימים, קיבוצניקים, המתארים את לבטיהם המוסריים במהלך ימי המלחמה.

הסרט כולל בתוכו אמירות של חיילים הטוענים כי גירשו אוכלוסיה אזרחית ואף היו עדים למעשה הרג שביצעו כוחות צה"ל בערביי יהודה ושומרון עם כניסתו של צה"ל לאזורים הללו. כצפוי הסרט מעורר עניין בישראל ובעולם כולו בהיותו מעין כתב אישום עצמי של צה"ל והודאה בפשעי מלחמה שלכאורה בוצעו על ידי חייליו.

ואולם הצצה למודעות הסרט מגלה שורת חסויות שניתנו לו, וביניהם גם זו של מפעל הפיס.

קדימון לסרט

פנינו ליו"ר מפעל הפיס, האלוף במילואים וסגן הרמטכ"ל לשעבר, עוזי דיין ותהינו כיצד מוענקת חסות ותמיכה תקציבית לסרט המכפיש את צה"ל וחייליו ולמעשה מאשים אותו בפשעי מלחמה.

בתום בדיקה שנערכה בלשכתו של האלוף במיל' דיין מסר דוברו כי "התמיכה ניתנה לסרט שעוסק בשיח לוחמים". מדבריו אלה עולה לכאורה שבעת הגשת תקציר הסרט לא ניתן היה להבין ממנו שמגמתו היא הכפשת צה"ל אלא סרט העוסק אך ורק בשיח לוחמים.

הדובר נשאל אם אכן ניתנה התמיכה מבלי להכיר את תוכנו של הסרט, מה שנראה על פניו כהונאת מפעל הפיס והצגת הסרט כבעל מאפיינים שונים לחלוטין מכפי שהתברר בסיום הפקתו. במענה שב דוברו של דיין וקבע כי "תמכנו בסרט שעוסק בשיח לוחמים".

כאן המקום להזכיר כי הסרט כולו מתבסס על כמאתיים שעות של הקלטת שיחות עם לוחמים, שיחות שצונזרו ברובם בהוראת הצבא. מיד לאחר המלחמה הותר לפרסום כשליש מהחומר המוקלט וממנו הפיקו עוז ושפירא את הספר 'שיח לוחמים' שעורר סערה רבה בציבור הישראלי והתקוממות על תיאורו של צה"ל כצבא שביצע אקטים בלתי מוסריים במהלך המלחמה.

הסרט הנוכחי מעורר כבר כעת סערה גדולה פי כמה בהיותו מבוסס על ההקלטות שצונזרו מטעמיו הברורים של הצבא.

הלוגו במודעת הסרט (צילום: שמאי גליק):