"לא מדמיין עולם בלי יחסי ישראל-ארצות הברית"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נפגש בתל אביב עם הרמטכ"ל האמריקני, מרטין דמפסי.

עוזי ברוך , כ"ב בסיון תשע"ה

יעלון ודמפסי
יעלון ודמפסי
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נפגש היום (שלישי) בלשכתו בתל אביב עם הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי.

זהו ביקורו האחרון של דמפסי כרמטכ"ל. במהלך הפגישה דנו השניים בהמשך חיזוק הקשר בין הממסדים הביטחוניים של ארצות הברית וישראל, ובמצב במזרח התיכון.

שר הביטחון יעלון אמר לרמטכ"ל דמפסי, ''אני מבקש להדגיש כמה אנחנו מעריכים את עשייתך, שחיזקה את הידידות ושיתוף הפעולה בין הממסדים הביטחוניים. כולנו מאותגרים על ידי ג'יהאדיסטים באזור, בסוריה, בלבנון, הציר השיעי הרדיקלי, בידי תשתיות של דאעש בסיני וכמובן תשתיות הטרור בעזה. אנו מאמינים שנוכח ההתפתחויות בכל הקשור לטלטלה האזורית, ישראל וארצות הברית נמצאות על אותו עמוד להתמודד עם האתגרים הללו''.

יעלון הדגיש כי שיתוף הפעולה בין ארצות הברית לישראל הוא עמוק ויוצא דופן. ''אנו מעריכים מאוד את מחויבותה של ארצות הברית לביטחוננו. מחויבותך האישית, מחויבותו של מזכיר ההגנה ומחויבותו של הנשיא אובמה לביטחוננו''.

בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן אמר שר הביטחון כי "אנו מוטרדים מאוד מתפקידה של איראן באזור, גם עתה ויותר מזה, לאחר שייחתם הסכם. אנו מזהים את טביעות האצבע של איראן בכל סכסוך במזרח התיכון. המשטר האיראני משחק תפקיד מאוד שלילי, ואנו חוששים שהסכם יאפשר לאיראנים לשקם את כלכלתם ולהגביר את התמיכה בטרור במזרח התיכון ובעולם.

"הטלטלה במזרח התיכון היא עצומה, ורק בסוריה יש כיום 30 ארגוני טרור שעלינו להתמודד איתם. הם לא מתעסקים איתנו כרגע, ואיננו מתערבים בנעשה שם, אבל יכול להגיע הרגע שזה ישתנה. במצב כזה יהיה עלינו להכות בהם בעוצמה".

הגנרל דמפסי אמר בפגישה, "קיבלתי היום אות מצה"ל. זהו אות שקיבלתי בשם מאות אלפי משרתים ומשרתות אמריקניים, אשר חשים את השותפות, הידידות והמחויבות שקיימת בין ארצות הברית לישראל. הרמטכ"ל הישראלי ואני משוחחים כמעט כל חודש. הייתי כאן חמש פעמים.

''הנושאים והאתגרים מחייבים יחסים שכאלו. אני לא יכול לדמיין עולם בו לא היו לנו כאלו יחסים. אני גאה להיות חלק מהם, ואני בטוח לחלוטין שמחליפי ימשיך אותם ואף יחזק אותם עוד יותר", כך הרמטכ''ל האמריקני.