הטריק של הרש"פ

רה"מ בכנס הרצליה: הקפאתי התנחלויות ובחודש העשירי נפגשנו שעות בשארם א-שייח ובירושלים. היתה לאבו מאזן דרישה אחת- עוד הקפאה.

יוני קמפינסקי , כ"ב בסיון תשע"ה | עודכן: 21:22

נתניהו בכנס הרצליה
נתניהו בכנס הרצליה
צילום מסך - כנס הרצליהטוען....

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (שלישי) בכנס הרצליה ה-15 המתקיים במרכז הבינתחומי.

נתניהו חזר על המחויבות לפתרון "שתי המדינות" אך מתח ביקורת חריפה על הרשות הפלסטינית והעומד בראשה. נתניהו הדגיש כי הוא ''אינו מעוניין בפתרון של מדינה אחת, אלא רוצה שהפלסטינים יכירו במדינה יהודית.

''הפלסטינים מצפים מאיתנו להכיר במדינה פלסטינית משלהם, אבל הם לא מכירים בנו כמדינה יהודית", אמר ראש הממשלה. 

נתניהו ביקש להזכיר כי הוא "נוסע לדבר עם אבו מאזן כבר שש שנים וחצי ועשיתי הרבה דברים שהיו קשים עבורי. הקפאתי התנחלויות ובחודש העשירי הוא הסכים להיפגש. נפגשנו שלוש שעות בשארם א-שייח ושלוש שעות בירושלים והייתה לו דרישה אחת - עוד הקפאה".

בדבריו בכנס הרצליה טען ראש הממשלה כי "לפלסטינים יש טריק, הם מסרבים כל פעם לדבר ואז פונים לבקש חרם על ישראל, מגישים דרישות למועצת הביטחון ואומרים שאנחנו מסרבים לחדש את המשא ומתן".

באשר לסוגיית הגז אמר נתניהו כי "קיבלנו מתנה אדירה מהטבע, צריך להוציא את הגז מהים ולהביאו למשק הישראלי. אני לא מתכוון להיכנע ללחצים פופוליסטיים, יש להוצאת הגז משמעויות אדירות, מדיניות, ביטחוניות, כלכליות, עם חשיבות עצומה לעתידה של מדינת ישראל''.

"המתווה שאנחנו מגבשים נותן איזון נכון שגם מבטיח את הוצאת הגז מקרקעית הים וגם נותן תמריצים למשקיעים הפרטיים לעשות זאת- כך עובדת כלכלה בריאה, כך מאותתים למשקיעים שכדאי להשקיע כאן, וכך גם נוכל לצמוח. במתווה הזה גם אזרחי ישראל מרוויחים וגם המשקיעים הפרטיים מרוויחים".

לדבריו, החלופה היא ששני הצדדים יפסידו, והגז יישאר מתחת לקרקעית הים. "זה קרה בכמה וכמה מדינות, הם התווכחו על המודל המושלם ובסוף לא היה שום דבר, ואני לא מסכים שזה יקרה במדינת ישראל. אני מסתכל, כשמדובר ברפורמות כלכליות לטווח ארוך, יש תמיד ויכוחים, אני לא זוכר רפורמה אחת מעשרות רבות שהעברתי, שלא היה עליהן ויכוח נוקב והסבירו ששום דבר לא יהיה ושההיפך יקרה, אבל כשהגז הטבעי יזרום למשק הישראלי, יוריד את מחירי החשמל וייצר מקומות עבודה – יהיה ברור מי צדק ומי צעק בלי כל בסיס".

ראש הממשלה ציין כי המתווה יוצג בעוד ימים אחדים. "נאפשר לציבור להעיר את הערותיו. המתווה לא יאפשר לחברות להפקיע מחירים, הוא יביא למחיר תחרותי, הוא יוריד את יוקר המחייה".