ארה"ב חוזרת לעיראק?

בעקבות הניצחונות האחרונים של דאע"ש, ממשל אובמה מגבש תכנית לחיזוק הצבא העיראקי: מאות חיילים אמריקאים יישלחו לאמן את העיראקים.

רפאל לוי , כ"ג בסיון תשע"ה

US Army Delta commandos
US Army Delta commandos
Reuters

חזרה לעיראק? בממשל אובמה מודאגים מהתקדמות צבא דאע"ש ומהשתלטות על העיר ראמדי למרות ההתקפות האוויריות של ארה"ב, ובוחנים אפשרות לשלוח כמה מאות חיילים לאמן את הלוחמים העיראקיים.

על פי ההערכה, ארה"ב תקים בסיס במחוז אנבאר ותשלח עוד 400 חיילים שיאמנו את בני השבטים העיראקים לכבוש מחדש את העיר רמאדי שנפלה לידי הקיצונים. ייתכן כי ההחלטה תתקבל כבר בימים הקרובים.

הגנרל מרטין דמפסי, ראש המטות המשולבים, המבקר בירושלים, הבהיר בשיחה סגורה, שאין כרגע תכניות לשינוי האסטרטגיה הצבאית של אובמה, שלא להעמיד חיילים אמריקאים בחזית מלחמה. עם זאת בוחנים הרחבת הסיוע לעיראקיים "אנחנו כבר המלצנו על שיפורים פוטנציאליים לאימון ולציוד משימה", אמר דמפסי, בהתייחסו לסוגיה.

כוחות הצבא האמריקאים בעיראק עדיין מחכים לאישור שימוש במכונות הירייה המוצבות על מסוקים, תותחי וולקן, ולהשתתפות צלפים בסיוע כיבוש העיר ראמדי.

בעיראק מוצבים כיום 3,100 חיילים אמריקאים המאמנים מדי שנה כ-9000 לוחמים מדי שנה.גם בריטניה הודיעה השבוע כי תשלח 125 חיילים לאימון הכוחות העיראקים, ואיטליה שולחת מאמנים לכוחות השיטור במדינה.