האגודה לזכויות האזרח מודאגת

האגודה לזכויות האזרח טוענת כי השרים בנט ורגב דורסים את חופש הביטוי האומנותי, כלשונה.

עוזי ברוך , כ"ג בסיון תשע"ה

יכולים לנצח. בנט
יכולים לנצח. בנט
צילום: דוברות שר החינוך

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, כתב היום מכתב לשר החינוך, נפתלי בנט, בעקבות החלטתו להוציא מסל תרבות את ההצגה "הזמן המקביל" של תיאטרון אל-מידאן.

"תפקידך כשר החינוך הוא לדאוג שמערכת החינוך תחנך את התלמידים לגישה ביקורתית, פלורליסטית ומאתגרת מוסכמות. החלטתך זו משדרת מסר הפוך לחלוטין. לפיכך נבקשך ראשית, לבטל את החלטתך; ושנית, שלא להתערב בשיקוליה המקצועיים-אמנותיים של ועדת הרפרטואר של סל התרבות".

במכתב נוסף לשרת התרבות, מירי רגב, שהודיעה שתבחן מחדש את מימון משרד התרבות לתיאטרון אלמינא על רקע סירובו של מייסד התיאטרון, השחקן נורמן עיסא, להופיע בהצגה בבקעת הירדן, כתב יקיר, "שלילת המימון מן העמותה כמוה כענישה קולקטיבית בשל מעשים שאינם קשורים לעמותה ואינם בשליטתה. אין סכנה גדולה מזו לחופש הביטוי בכלל ולחופש הביטוי האמנותי בפרט, ומן הראוי ששרת התרבות לא רק שלא תאיים עליו אלא שתגן עליו בנחרצות ובתקיפות".

יקיר ציין כי "ההצהרות האחרונות של השרים בנט ורגב פוגעות בחופש הביטוי האומנותי באופן עמוק ומתמשך, כיוון שהן יוצרות אווירה עכורה, בה אומנים יירתעו מיצירה אומנותית ביקורתית שאינה מתיישרת עם הממסד. אלו שרים שאמורים לקדש את חופש הביטוי והיצירה ובמעשיהם הם משדרים מסר הפוך לחלוטין.

החלטתו של שר החינוך מהווה אף דריסה של הגוף המקצועי במשרד החינוך, שגם לה אפקט שלילי מצנן על ועדות מומחים מקצועיות ועצמאיות. בפעם הבאה עלולות ועדות מעין אלה להכריע שלא לפי שיקול דעת מקצועי אלא לפי דעות השרים, ומומחים עצמאיים בעלי שיעור קומה יסרבו להיות חברים בוועדות, שהחלטותיהן נהפכות לפי החלטת השר".

נציין כאן כי "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו מוצגת זה כשנה באל־מידאן ועוסקת במחבל המבקש לבנות עוּד בכלא את חייו לקראת מסיבת החתונה שלו. היא נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, מחבל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם.