"החוף הוא משאב כמו הגז והאשלג"

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קיימה היום דיון על מצב החופים בארץ ועל מקומות החניה שסביב החופים.

חזקי ברוך , כ"ג בסיון תשע"ה

חוף פלמחים
חוף פלמחים
קובי פינקלר

ועדת הפנים והגנת הסביבה דנה היום (רביעי) על מצב חופי הרחצה בארץ.

הדיון התקיים בעקבות הצעה לסדר שהגיש ח"כ חיים ילין (יש עתיד) בנושא הסדרת חניה ותשלום בכניסה לחופי קיסריה.

ילין אמר כי "החוף הוא משאב כמו הגז והאשלג. מבחינת המועצות האזוריות, החוף הוא רק הוצאה. אנחנו כופים על ראשי הרשויות להוציא הכנסה מהחוף. משרד הפנים צריך לקבוע תקציב שנתי לכל חוף בנוסחה של מענקי האיזון. מאותו רגע הגבייה תהיה אסורה לחלוטין".

בועדה צויין כי לאחרונה נסגרה חלקה הגדול של חניית הרכבים המיועדת לבאי חוף הקשתות (אקוודוקט), ותושבי האזור שיגיעו לרחצה בחוף יידרשו בקרוב לשלם 30-50 ₪ עבור שימוש בחניה זו. כל שנותר כחניה חופשית היא חניה המכילה כ-180 מקומות חניה בלבד, במרחק הליכה לא סביר מחוף הרחצה המוכרז.

קודם לכן היתה אפשרות לחנות מצד דרום של הכביש, ובשני מתחמים בצד הצפוני שלו. לאחרונה נסגרה החניה הדרומית המונה כ- 150- מקומות חניה בפני "זרים". יתרה מזו, על מנת שחלילה לא יחנו הבאים על השטחים שמצידי כביש הגישה לים (עוד לפני החניות) הוצבו סלעים, כך שגם מי שכבר מעוניין ללכת ברגל כברת דרך אינו יכול ולחילופין, נאלץ לחנות לאורך הכביש באופן המצר אותו באופן מסוכן ובלתי סביר בעליל.

ח"כ חיים ילין אמר כי "חופי המדינה הם אוצרות טבע של כלל אזרחי מדינת ישראל, בדיוק כמו הגז והמלח. משרד הפנים חייב לקחת אחריות על החופים לאפשר גישה ולתקצב את אחזקת החופים וכך לא יהיה נטל כלכלי על הרשויות והכניסה תהיה חופשית.

חוף הקשתות הינו היחיד המוגדר כחוף מוכרז במרחב חופי קיסריה בו יכולות משפחות ליהנות משירותי הצלה. מעבר לכך, חשוב להדגיש כי אין דרך חלופית להגיע לחוף - אין כל תחבורה ציבורית לים, בכל החופים הרלוונטיים, כך שמי שמבקש ליהנות ממנו חייב להגיע ברכבו".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם, סיכם את הדיון ואמר כי "חוף הוא משאב טבע וצריך להיות שייך לכל האזרחים בחינם. יש להגדיל את מספר החופים המוכרזים ולגבות את ההמלצות במקורות תקציב".

הוא פנה למשרד הפנים לקבוע מה עושים עם תכניות ישנות לבניה על החופים לפני שחוקק חוק הבניה החופית ב-2004. הוא הדגיש כי "החניון הוא חלק מהחוף ולא יכול להיות דרך עקיפה לדמי כניסה. על משרד הפנים להגדיר סל שירותים שעליהם תהיה רגולציה וכן להגדיר חבילת שירותים לא בתשלום כמו רמת הניקיון, כמות השמשיות ועוד".

אמסלם דרש לבחון, בתיאום עם אגף התקציבים באוצר, תקנה בבסיס התקציב, שתסייע לרשויות המקומיות בתקצוב אחזקת החופים, "לא מתקבל על הדעת שיש רשות במצב קשה ונפל בתחומה חוף שהיא צריכה לתחזק לטובת כל המדינה".

הוא הודיע כי יקיים דיון מעקב בעוד שלושה חודשים.