שידור ישיר מבתי המטבחיים לחדר הבקרה

השר אריאל הודיע היום במליאת הכנסת כי הוא הנחה לבחון הצבת מצלמות בבתי המטבחיים והמשחטות שישדרו ישירות לחדר בקרה.

חזקי ברוך , כ"ג בסיון תשע"ה

אורי אריאל
אורי אריאל
צילום: ערוץ 7

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, התייחס היום (רביעי) במליאת הכנסת לחשיפת ההתעללות בבית המטבחיים "דבאח" והוראתו לסגירתו עד לקיום השימוע ותיקון הליקויים.

השר אריאל הגיב להצעה לסדר שהגישו ח"כ איציק שמולי, רועי פוקלמן ונורית קורן ואמר כי המשרד בראשותו פועל במלוא המרץ לשיפור רווחתם של בעלי החיים בישראל.

"אי אפשר לעבור לסדר היום על התמונות המזעזעות שהובאו בפנינו כפי שצולמו בבית המטבחיים. אנקוט אפס סובלנות כלפי פגיעה בבעלי החיים ועבירות על חוק צער בעלי חיים", אמר השר אריאל והוסיף כי בכוונתו להצטרף מעת לעת לפעילות המפקחת ולבצע ביקורות פתע בבתי המטבחיים והמשחטות.

השר הודיע עוד כי יפעל להצבת מצלמות בבתי המטבחיים: "בנוסף הנחיתי את גורמי המקצוע במשרד לבחון כיצד ניתן להציב מצלמות בבתי המטבחיים והמשחטות שישדרו ישירות לחדר בקרה וזאת על מנת שנוכל לפקח באופן רציף בפעילות השוטפת. כאשר העובדים ידעו כי הם מפוקחים ומנוטרים כל העת אני מאמין שמקרים קשים כגון אלו יצטמצמו משמעותית".

השר אריאל הוסיף והזכיר כי היהדות אוסרת לצער בעלי חיים והביא בפני חברי הכנסת את המדרש לפיו שני מנהיגי ישראל, משה רבינו ודוד המלך נבחנו באמצעות היחס שלהם לבעלי החיים. "התורה מצווה עלינו לטפח את רגש הרחמנות והרגישות – לא רק בין אדם לחברו, אלא לכל יצור חי". הוא הציג את עיקרי התיקון לחוק צער בעלי חיים שעבר ביום ראשון האחרון בוועדת השרים הכולל מספר תיקונים מהותיים שיובילו לשיפור עצום בכל הנוגע ליישום החוק ואכיפתו כשבעיקרו החמרת הענישה משלוש שנים לארבע וכן הוראות בדבר אחריות נושא משרה בתאגיד.

באשר לסוגיית בית המטבחיים "דבאח" - אמר השר אריאל כי הן השירותים הווטרינריים והן יחידת הפיצו"ח של המשרד, פעלו באופן מידי ואפקטיבי לברור התלונה. כחלק בלתי נפרד מהליך הברור, התקיימו בבית המטבחיים מספר ביקורות שכללו תשאול העובדים, בדיקת מסמכים וצפייה בחומר שצולם במצלמות המותקנות במקום.

לאור הממצאים החליט מנהל השירותים הווטרינריים: להורות על הפסקת פעולות השחיטה בבית המטבחיים, עד הסדרת הליקויים החמורים, לזמן לשימוע את האחראי והרופאים הוטרינריים ולהעביר את התיק להמשך חקירה פלילית. חקירה שבסיומה, תתקבלנה החלטות בנוגע להמשך הליכים משפטיים.

השר אריאל פנה לציבור ולתקשורת להעביר לידי משרד החקלאות תלונות נוספות ואנו נפעל כל העת לטפל בהם בצורה המיידית והחמורה ביותר ואף אמר כי יבחן בחיוב את הצעת ח"כ נחמן שי להקים "קו חם" לתלונות על התעללות

ח"כ איציק שמולי שיבח את השר אריאל בדיון ואמר: "אם יש נקודת אור אחת בסיפור הזה - זה ההתנהלות שלך. העובדה שאתה פועל עכשיו בצורה נחושה ונמרצת ואתה מראה קרבה לנושא זה בעיני זה דבר מוערך מאוד".