500 מפגינים: "לסגור את דבאח – לתמיד!"

​כ-500 אנשים הפגינו היום במחאה על ההתעללות בבעלי-חיים בבית המטבחיים הגדול בישראל, "דבאח".

עוזי ברוך , כ"ג בסיון תשע"ה

פרות
פרות
צילום: פלאש 90

כ-500 אנשים הפגינו היום בתל-אביב במחאה על ההתעללות בבעלי-חיים בבית המטבחיים "דבאח", הגדול בישראל, שבו נשחטים יותר מ-120 אלף עגלים וכבשים בשנה.

אתמול פורסם כי "דבאח" ייסגר עקב התעללות בבעלי-חיים שתועדה במקום. המפגינים קראו לנקיטת קו תקיף באכיפת חוק צער בעלי-חיים ולסגירת המשחטה לצמיתות: "לנוכח ההתעללות החמורה במקום, אין להפקיד בידיהם בעלי-חיים".

המפגינים קראו: "סבל והתעללות - בחותמת רבנות"; "לא קונים, לא משלמים - בעבור שפיכות דמים".

רונן בר, מנהל החקירות ב"אנונימוס" אמר בהפגנה: "יש מיתוס של שחיטה הומאנית, כאילו בעלי החיים מתים בהנפת סכין, ברגע, בלי סבל. כשעבדתי באדום אדום, אחד השוחטים סיפר על עגל שברח לאחר השחיטה. הם השתלטו עליו עם שוקרים. בזוגלובק ראיתי תרנגולי הודו חיים בפח לאחר שנשחטו, מנסים להתעופף מחוץ לפח ולנשום. בדבאח ראינו בעלי חיים קמים והולכים כשצווארם מדמם. במובן הערכי, אין שחיטה כשרה. נקודה. ודאי לא השחיטה בחו"ל, עם ההימום שלעתים רק מוסיף כאב וסבל. כל שחיטה היא פשע מוסרי".

עו"ד יוסי וולפסון מ"תנו לחיות לחיות" אמר: "דבאח הוא התאום של אדום אדום ושל כל משחטה ובית מטבחיים בארץ ובעולם. דבאח הוא רק קצה הקרחון, וטבעונות היא הפתרון. מי מאתנו שעדיין אוכל בשר לא עושה זאת כי אין בו חמלה, אלא כי הוא חושש ממה שכרוך בשינוי. אין ממה לחשוש. אוכל טבעוני הוא זמין, וטעים, ועשיר וגם זול ונגיש. בבחירה בו נעצור את ההתעללות בבתי המטבחיים".

שלשום הודיע הרב הראשי לישראל דוד לאו כי הרבנות תבחן את הצילומים מבית המטבחיים. הצילומים שנחשפו מגלים כי בעלי החיים נותרים חיים ונושמים אחרי שיסוף גרונם, ולעתים הם אף נעמדים על רגליהם ומנסים ללכת. בנוסף, כשבעלי החיים חוששים לזוז או לא מסוגלים לנוע במסלול השחיטה הצר, מחשמלים אותם בשוקרים פעם אחר פעם בכל חלקי גופם, לרבות בראשם, או מנחיתים על גבם בחוזקה שער ברזל אנכי.