מעשי בריונות כלפי ישראל

חבר הכנסת והשגריר לשעבר בוושינגטון אמור להוציא לקראת סוף החודש ספר שיחשוף כי ממשל אובאמה עושה הכל כדי להחליש את ישראל.

ניצן קידר , כ"ד בסיון תשע"ה

מייקל אורן
מייקל אורן
יוני רייף

יחסי ממשל אובאמה וממשלת ישראל ידועים כגרועים בשנים האחרונות, ללא קשר ליחסים בין כלל הגורמים בשתי המדינות.

ספר חדש שעתיד לפרסם לקראת סוף החודש ח"כ מייקל אורן (כולנו), מי שהיה השגריר בוושינגטון, תחת הכותרת "בעלת ברית" יחשוף עד כמה גדולה העוינות של הממשל לישראל בתקופת נתניהו.

בספר מגולל אורן את זכרונותיו מארבע השנים בהן שימש שגריר בוושינגטון, ולמרות שהוא טוען שאובאמה אינו אנטי-ישראלי, עולה מדבריו שהממשל האמריקני עשה הכל, כדי להכריח את ישראל ליישר קו עם האג'נדה של אובאמה, כלפי המזרח התיכון.

על פי ציטוטים שפורסמו מהספר טרם יציאתו לאור, אורן מותח ביקרת חריפה על מדיניות החוץ בעיקר בזמן כהונתה של הילארי קלינטון. הוא מספר על שורה של מקרים בהם התגלו מעשים אותם הוא מגדיר מעשי בריונות, של הממשל כלפי ישראל.

בספר הוא טוען כי הנשיא אובאמה מחפש להחליש את ישראל, ולכן גם התמיכה הציבורית והמחוות שלו, נועדו כדי להגביל את ישראל ב"חיבוק דוב" ולמנוע ממנה מלהפריע לו להשיג מטרות כמו הסכם הגרעין האיראני.

אורן גם מביע דאגה משחיקה אפשרית של התמיכה בישראל מצד יהודי ארצות הברית.

אורן כיהן כשגריר בתקופה שבה החלה ההתדרדרות ביחסי הממשלים, והוא מביא סיפור של התפכחות מדינית, בו הוא מודה כי בתחילה העריך מאוד את אובאמה,

אורן מזהיר, כי ללא קשר לזהות הנשיא הבא אחרי אובאמה, קיימת בוושינגטון קבוצה של אנשי צוות הקרובים לנשיא, שאינם אוהבי ישראל, ולוקחים ברצינות יתירה כל ביקורת על הממשל, גם אם היא נאמרת מן השפה ולחוץ.