ארדן לא נכנע לרופאים

יו"ר ההסתדרות הרפואית הורה לרופאים לא לאכוף את חוק ההזנה בכפייה שאושר בממשלה. השר ארדן: נמצאו רופאים שיסכימו לעשות זאת.

חזקי ברוך , כ"ז בסיון תשע"ה

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן הורה לרופאים לא לאכוף את חוק ההזנה בכפייה, שאושר היום (ראשון) בישיבת הממשלה.

"לא נכפה הזנה בניגוד לרצונו של שובת רעב", כתב אידלמן במכתב ששלח לשר לביטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד. "לא נוכל להשלים עם חוק שמעמיד את הרופאים בחזית לא להם – הן כקבוצה והן כיחידים – בניגוד גמור לחובות המקצועיות והאתיות".

השר ארדן אמר בתגובה כי "כמי שאמונים על הצלת חיים בכל סיטואציה, על הרופאים לעשות את תפקידם בין אם מדובר באסיר המנסה להתאבד בתאו ובין אם מדובר באסיר המרעיב עצמו למוות. החוק אמנם לא מחייב רופאים לבצע את ההליך, אך אני בטוח שיימצאו הרופאים שיסכימו לעשות זאת''.

ארדן הדגיש כי ''מטרת שביתות הרעב היא להלך על מדינת ישראל אימים ולהביא לשחרור מחבלים. אנחנו נעביר את החוק בהקדם ולא נאפשר את הדבר הזה".

על פי הצעת החוק שאושרה מוקדם יותר בממשלה, ניתן יהיה להזין אסירים שובתי רעב בסכנת חיים גם בניגוד להסכמתם, על רקע שביתות רעב של מחבלים בבתי הכלא, שעלולות להצית את הרחוב הפלסטיני באם מחבלים ימותו מרעב.

"האסירים הביטחוניים מעוניינים להפוך את שביתת הרעב לפיגוע התאבדות מסוג חדש באמצעותו יאיימו על מדינת ישראל", אמר ארדן. ''לא ניתן לאיש לאיים עלינו ולא נאפשר לאסירים למות בבתי הכלא שלנו".