''כמה התנשאות, בושה''

ח"כים משמאל ומימין מגנים את ההתבטאות החריפה של קוטלר כלפי מצביעי הליכוד. מיקי לוי: "כמה אנטי דמוקרטיות וחוסר תרבות באמירה אחת".

חזקי ברוך , כ"ז בסיון תשע"ה

Oded Kotler
Oded Kotler
Oren Nachshon, Flash 90

גם מימין וגם משמאל נשמעו הערב (ראשון) גינויים חריפים לדברים שאמר השחקן עודד קוטלר נגד מצביעי המחנה הלאומי ושרת התרבות מירי רגב.

בכנס של אומני השמאל הנמל יפו אמר קוטלר, "תארי לך גברת רגב את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב".

יו''ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (העבודה ) אמר כי ''מילותיו של קוטלר, המילים שיצאו לגרבוז מהפה ומחיאות הכפיים שבאו בעקבותיהן מקהל השומעים, הן התנהגויות שבינן לבין תרבות ואהבת האדם או פלורליזם אין דבר וחצי דבר''.

לדבריו ''גם אומנים ואנשי רוח צריכים לדעת שבוויכוח קשה ומוצדק צריך לבחור להישאר בני אדם ולנהוג בכבוד במי שחושב אחרת. אפילו כשעמדתו מוציאה מהדעת''.

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב (הליכוד), אליה כוונו דבריו של קוטלר, מתחה ביקורת על השחקן ואמרה כי  "הכינוי לשלושים המנדטים של הליכוד שהם בהמות מלחכות עשב הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר, עודד קוטלר וחלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".

יו''ר מפלגת ''יש עתיד'', ח"כ יאיר לפיד, אמר כי ''לחברה הישראלית מותר להגדיר מה מותר ומה אסור. אסור לממן הצגה על חייו של טרוריסט שחטף ורצח חייל בצה"ל. אסור לממן סרט על חייו של יגאל עמיר, רוצח מתועב שירה בראש הממשלה. אסור לקרוא לאלו שחושבים אחרת ממך 'בהמות'".

לפיד הדגיש כי ''אסור לנו להפוך את השיח האלים והמכוער הזה למה שמגדיר אותנו. אני קורא לכולם: עיצרו, תורידו טונים, אל תתנו לאלימות לנהל את חיינו''.

ח''כ מיקי לוי (יש עתיד) כתב בעמוד הפייסבוק שלו, ''כמה התנשאות, כמה ניתוק, כמה אנטי דמוקרטיות וכמה חוסר תרבות באמירה אחת. בושה''. ח"כ איתן כבל (העבודה) צייץ בטוויטר: ''אז מסתבר שגם התבהמות זו תרבות. לא התרבות שלי, זה ברור ודוחה''.

ח"כ יואב קיש (הליכוד) הבהיר כי הוא לא מתכוון לעבור לסדר היום לאחר ההתבטאות החמורה של קוטלר. "קיים ויכוח האם לממשלה יש את הזכות שלא לממן מופע שפוגע בחיילי צה"ל, על 'אמנות' שמטרתה דה-לגיטימציה למדינת ישראל. ללא קשר לויכוח התייחסותו של מר קוטלר אינה לגיטימית בעיניי.

"מיליון איש הם לא בהמות", הדגיש. ''הם הרוב השפוי כאן בעם, שאוהב את הארץ הזו. חופש הביטוי קיים לאותן הצגות פרובוקטיביות. אני מצטרף לדעתה של השרה מירי רגב ומחזק אותה שמימון ל'תרבות' שנלחמת בלגיטימציה של המדינה זו שטות מוחלטת''.

ח''כ קיש פנה לקוטלר, ''נשאר רק לדרוש שתחזור מדבריך ובהקדם האפשרי, לצערי אתה זה שבחרת להשתמש בחופש הביטוי בצורה לא ראויה''.

בכנס של אומני השמאל בנמל יפו הוסיף קוטלר כי "זה הרגע להרים ראש אל מול ההתבהמות השלטת ברחובותינו האומנותיים במקרה שלנו ולומר לגברת רגב - תרגיעי. לא ניתן לך לעמול קשה, לא נאפשר לך ליצור במקומנו, לא ניתן לך לומר לנו מה לעשות ואיך לעשות ומה לא לעשות".

האומנים והיוצרים מחו על הצעדים וההתבטאויות של שרי הממשלה ביחס לתרבות בישראל. "החשש הגדול הוא שהם מנסים לסתום פיות ולהפוך אותנו למשרתים של השלטון", אמר בכנס השחקן משה איבגי. "אנחנו לא כאלה. האמנות והתרבות צריכות לפעול בחירות גמורה".