"צבע כתום" - עשור להתנתקות - פרק 1

ערוץ 10 יצא למסע בעקבות העקורים והעוקרים, המחאה, הטראומה והשיקום. צפו בפרק הראשון - ראיון עם מי שכונה "מפקד הגירוש".

ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ה

קציני צה"ל בהתנתקות
קציני צה"ל בהתנתקות
פלאש 90


באדיבות חדשות 10

בראיון לרועי שרון במסגרת סדרת הכתבות "צבע כתום", שמשודרת במהדורה המרכזית של חדשות 10 במלאות עשור להתנתקות, מספר אלוף (מיל') גרשון הכהן על הקשיים שחווה בפיקוד על הגירוש, כבן לציונות הדתית.

בראיון גלוי לב, מסביר הכהן, שפרש לפני ימים אחדים מצה"ל, כיצד קיבל את ההחלטה לקבל על עצמו את האחריות לביצוע התכנית, זאת למרות עמדתו הפרטית והמחיר האישי הכבד ששילם, ומשלם עד היום – עשור לאחר פינוי גוש קטיף ויישובי צפון שומרון.

"הייתי מעדיף שהפינוי לא יהיה, אבל תפיסת עולמי אומרת שאם משהו קרה, גם אם לא רציתי שהוא יקרה, עליי לחשוב כיצד הוא פועל לתועלת החזון שאליו אנחנו שואפים", אומר הכהן בראיון ומוסיף: "פינוי היהודים מגוש קטיף היה גירוש. אין ספק שזו הייתה טעות – על מולדת נלחמים, לא עושים עליה משא ומתן".

עוד מסביר הכהן בראיון: "הבנתי שגורל יהודה ושומרון ייקבע בפינוי גוש קטיף", ומספר גם כי היה מי שקיווה שהוא יסרב פקודה גם בתוך מערכת הביטחון: "אם הייתי מסרב לפקד על הפינוי, זה היה גורם למצב להיות גרוע יותר. אם אני והחבורה שלנו (קצינים מהציונות הדתית) היינו עוזבים בעת ההיא, זה היה 'טיהור' צה"ל משכבת אנשים שהיה מי שרצה לטהר אותה מהצבא".

הכהן גם מותח ביקורת על ההתמודדות של הנהגת הציונות הדתית לפני ביצוע ההתנתקות ואומר כי המחאה שבראשה עמדו לא הייתה גדולה מספיק: "אם להפגנה בכפר מימון היו מגיעים מאות אלפים ולא רק 20-10 אלף, היה ניתן לצייר את ההתנגדות לגירוש כאירוע שזוכה לתמיכת העם כולו, ולא רק עניין של מגזר או של הציבור המועט שחי בגוש".