סייעת שנייה בגני ילדים? "תביאו כסף"

דיון בוועדת החינוך על המחלוקת בנושא סייעת שנייה בגני ילדים. יו"ר מרכז השלטון המקומי: אנחנו שבעים מרפורמות. רוצים עוד? תביאו כסף

עדו בן פורת , כ"ח בסיון תשע"ה

חיים ביבס
חיים ביבס
רועי שפרניק

ועדת החינוך של הכנסת דנה היום (שני) בנושא הוספת סייעת שנייה לגני הילדים, רפורמה עליה הכריז שר החינוך נפתלי בנט.

ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך, אמר כי "התוכנית להוספת סייעת שניה חייבת לצאת לדרך כבר בשנת הלימודים הבאה. על משרד האוצר לתקצב את התוכנית ועל השלטון המקומי לתת כתף כדי שנוכל להתחיל ביישום התוכנית''.

לדבריו, ''יש ויכוח על 40 מיליון ש"ח לשנת 2015 ו-60 מיליון ש''ח ל-2016. בשנתיים האלה אני קורא למשרד החינוך לתקצב את מלוא הרפורמה כדי שנוכל להטמיע אותה ולהמשיך".

חיים ביבס, יו״ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, טען כי משרד החינוך הטעה את מרכז השלטון המקומי בפרטי הרפורמה. ''במסגרת הרפורמה גילינו בהפתעה מרובה כי הממשלה החליטה על גבן של הרשויות לדרוש העמדת גננת מפקחת, הקצאת ציוד ועלויות מכבידות נוספות שיעלו מיליונים לרשויות המקומיות.

''במסגרת הכספים הקואליציוניים יועדו כ- 600 מיליון ש''ח לטובת רפורמת הסייעות ומסיבה בלתי ברורה משרד החינוך מתקצב רק 400 מיליון ש״ח. לאן נעלמה יתרת הסכום ולטובת איזה צורך? הציבור בישראל צריך להבין את המציאות המוניציפאלית, מרבית הרשויות המקומיות מצויות בגירעון וחלקן המועט מאוזן תקציבית''.

לדברי ביבס, כל חריגה מתקציבי הרשויות פירושה מציאת מקור מימון נוסף. "לכן נאלצות הרשויות בלית ברירה לגבות את המימון הנדרש מן ההורים. מרכז השלטון המקומי פועל בימים אלו מול משרד האוצר ומשרד החינוך כדי להשיג את השלמת התקצוב הממשלתי ולהעניק לילדים את הסיוע הנדרש מבלי שהדבר יהא כרוך בתשלומי הורים אך אם לא ימצא המימון המלא לא תחול הרפורמה''.

''למעשה מדובר בפער תקציבי של 40-50 מיליון ש״ח אם מנכים את התוספות הנלוות של משרד החינוך בגין גננת מנטורית והצטיידות. משרד החינוך והאוצר יכולים וצריכים  למצוא את המימון", הדגיש ביבס.

לסיום ציין כי ''מדובר במהלך משמעותי ועמוק, אך הבעיה היא שלא מבינים שכספי רשות הם כספי ההורים ובמקרה זה כספי ארנונה. אנחנו לא הולכים ברחובות וקוטפים כסף מהעצים. רוב הרשויות במדינת ישראל הן מטולות מענק או מקבלות מענקי איזון מהמדינה.

''אני אומר בצורה מאוד ברורה – אם אתם רוצים לדבר על תקצוב דיפרנציאלי תתקצבו את אשכולות 1-6 ב-100% ואת כל היתר ב-87% בדיוק כפי שיש היום. אני שמח שיש מי שדואגים לחינוך החרדי ומי שדואגים לחינוך הממלכתי דתי. אנחנו נדאג לחינוך הממלכתי. אנחנו שבעים מרפורמות. אתם רוצים רפורמות – תביאו כסף", כך ביבס.

ח''כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר בדיון כי "צריך להבין מהו סדר העדיפות של הממשלה וראש הממשלה ומה נשאר לאחר ההסכמים הקואליציונים. מי שחילק בנדיבות כדי להרכיב ממשלה צריך לתת דין וחשבון כעת. תקציב החינוך צריך לבטא סדר עדיפות של הממשלה. אם לא יהיה תקציב אחר, כל הרפורמה תישאר בגדר דיבורים".

ח''כ מאיר כהן (יש עתיד) הסביר כי "הסיפור הזה של התקצוב הדיפרנציאלי הוא סיפור שנוגע ליוקר המחיה. אני מבקש שהרפורמה הזאת תתוקצב ב-100% בשלוש השנים הקרובות. המשרד יכול לממן את זה ובעוד שלוש שנים, אפשר להתחיל לדבר על תקצוב דיפרנציאלי כדי שלא נעשה עוול לתושבי תל אביב ורמת גן''.

בני ביטון, ראש עיריית דימונה, הדגיש כי "לא יכול להיות שהמדינה משיתה על ראשי הרשויות כל מיני חוקים . אני מבקש ממשרד האוצר לתקצב אותנו. השר נפתלי בנט ידע לאן הוא נכנס - הוא קיבל הרבה כסף בהסכמים הקואליציוניים שלו ושיתקצב את הנושא".

עם סיום הדיון הודיע יו"ר הוועדה מרגי כי יקיים ישיבת מעקב נוספת בקרוב.