'גלאון, סימון מוצרי יו"ש יפגע בפלשתינים'

בעלי מפעלים ביו"ש קוראים ליו"ר מרצ למשוך את הצעת החוק לסימון מוצרי יו"ש, בין השאר מחשש לפיטורי הפלשתינים המועסקים אצלם.

שמעון כהן , כ"ט בסיון תשע"ה

חוקי? היו"ר זהבה גלאון
חוקי? היו"ר זהבה גלאון
צילום: פלאש 90

לאחרונה הגישה סיעת מרצ הצעת חוק הקוראת לסמן מוצרים מהתנחלויות. בהסבר ההצעה מוסבר כי אזרח אירופאי יודע לזהות מוצר מהתנחלויות בגלל הסימון, ועל כן אין סיבה שאזרח ישראלי לא ידע זאת גם.

בוועד מתיישבי שומרון מדווחים הבוקר כי בעקבות כך, החליטו, באופן חריג, עשרות מפעלים ברחבי יהודה והשומרון לפעול נגד מי שמנסה לפגוע במרקם הייחודי, למרות כל הרגישויות, בין שני העמים.

הבוקר, ביוזמת אנשי הוועד, שיגרו בעלי המפעלים מכתב המזהיר את מגישי החוק כמי שיהיו אחראים לאובדן פרנסה של אלפי פועלים פלשתינים המגיעים לעבוד בשטחי ישראל. "בימים אלו העליתם על שולחן הכנסת הצעת חוק לסימון מוצרים מיו"ש. ניכר כי יש משהו אחד מהותי שלא הבחנתם לפני הגשת הצעת חוק זו, שמזכירה תקופות אפלות - בעשרות מפעלים ברחבי יו"ש יש למעלה מעשרים אלף פועלים פלשתינים המגיעים מידי יום משטחי הרשות לישראל לעבוד ולהתפרנס בכבוד ממפעלים המייצרים מוצרים לשטחי ישראל ומיוצאים גם לרחבי העולם".

במכתב הממוען ליו"ר מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון, אף ציינו בעלי המפעלים את השלב הבא אם סיעת מרצ לא תמשוך את הצעת החוק: "אם לא תמשכי את הצעת החוק לאלתר, תיאלצי אותנו לפעול באופן מיידי ולפטר את אלפי הפועלים ולהחזירם לביתם ללא משכורת"

יוזמי המכתב עוד הזהירו כי: "מעשייך עלולים להביא לכאוס כלכלי עצום הן בקרב המעסיקים והן בקרב הפועלים ומשפחותיהם".

מנכ"ל ועד מתיישבי השומרון, שגיא קייזלר: "כלו כל הקיצין! לא יעלה על הדעת כי אנשי שמאל רדיקאלים יפגעו בכל פעם בהתנחלויות. המכתב הזה הוא תמרור אדום לאנשי השמאל שמנסים לפגוע אך משום מה לא חושבים שיש השלכות גם על אלו שהם כביכול מנסים להגן".