האגודה לזכויות האזרח נגד רגב

במכתב לשרה דורשת האגודה לזכויות האזרח שלא תהפוך ל''צנזור תרבות'', וטוענת כי התנהלותה מאיימת על הדמוקרטיה הישראלית.

עוזי ברוך , כ"ט בסיון תשע"ה

מירי רגב
מירי רגב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, פנה היום (שלישי) לשרת התרבות מירי רגב, בעקבות הודעתה כי תבחן את המשך תמיכתו של משרד התרבות בפסטיבל הקולנוע בירושלים בשל הקרנת סרט תיעודי על יגאל עמיר ואשתו, ואת המשך התמיכה בתיאטרון אלמידאן מחיפה.

"שרת התרבות איננה קומיסרית התרבות ומשרד התרבות איננו צנזור התרבות. תפקידו של משרד התרבות הוא לתמוך בתרבות ובאמנות ולא לחנוק אותם. תפקידם של הקולנוע והתיאטרון הוא לעסוק בסוגיות רגישות ומעוררות מחלוקת ולעודד חשיבה ביקורתית. אין זה מתפקידם לעודד את הלגיטימציה של המדינה או לשמור על תדמיתם של חיילי צה"ל''.

עו"ד יקיר הוסיף כי ''באותם מקרים נדירים, בהם יצירת אמנות מסיתה לאלימות או לגזענות, זכאי משרד התרבות ואף חייב למנוע תמיכה של כספי ציבור ביצירה זו. פרט לכך אסור למשרד התרבות להתערב בתכנים ובנושאים של היצירה האמנותית".

היועץ המשפטי של האגודה, מסר עוד כי "אמני ישראל חשים מאוימים בשבועות האחרונים, כשחופש היצירה וחופש הביטוי שלהם נמצאים תחת מתקפה מתמדת. אף על פי שהאמנים נמצאים בחזית, האיום הוא על הדמוקרטיה הישראלית כולה. חופש הביטוי הוא זכות יסוד של כלל הציבור: לאמנים דרוש חופש אמנותי ליצור, ולציבור עומדת הזכות להיחשף ליצירות אמנות על כל גווניהן ותוכניהן".טוען....