''אנחנו האמנים השקופים''

בירושלים ייערך היום כנס אמנים לאומי כמענה לכנס השמאל בתחילת השבוע. ישי לפידות לערוץ 7: אנחנו קודם כל יהודים, ישראלים ואז אמנים.

בני טוקר , כ"ט בסיון תשע"ה

ישי לפידות
ישי לפידות
עפר עמרם

בתגובה לכינוס החירום של אמני השמאל בתחילת השבוע ו''נאום הבהמות'' של עודד קוטלר, יערך היום (שלישי) בירושלים כינוס אמנים שיקרא ליצור תרבות מאחדת ולא מפלגת.

באירוע ישתתפו עשרות זמרים, שחקנים, בימאים, אנשי תיאטרון וטלוויזיה, אשר קוראים שלא להשתמש בתרבות ככלי ניגוח בין אוכלוסיות במדינת ישראל ודורשים להשקיע יותר בתרבות יהודית-ישראלית.

הזמר והיוצר ישי לפידות אומר לערוץ 7 כי צריך לחזק את השרים נפתלי בנט ומירי רגב על החלטותיהם האחרונות. "ההחלטה לא להעביר תקציבים למחזות ומופעי תרבות שבהם מפארים ומקלסים את אויבנו היא הגיונית, אנחנו קודם כל יהודים, ישראלים ואז אמנים''.

לדבריו, ''יש אמנות אחרת, אמנות שמוכנה להבין שצריכים להגן גם על התרבות. אין סיבה שרוצח של חייל צה"ל יקבל תקציב להצגה, כמו שאין סיבה בעולם שפרויקט על רוצח של ראש הממשלה יקבל תקציב".

לפידות התייחס ל"נאום הבהמות" של קוטלר ומסביר כי כך מתבררות מהן העמדות הפוליטיות של האמנים ומאיזה צד של המפה הפוליטית הם מגיעים. "אני דווקא שמח על חלק מפליטות הפה האומללות שהורידו להם את המסיכה.

'עודד קוטלר הכתיר את רוב העם כעדר בהמות כי אנחנו לא חושבים כמוהו. קוטלר הבליט את זה שהם סוג של שבט שבטוחים שאין עוד מלבדם".

לפידות מצטער שלא כל האמנים הלאומיים מוכנים להתייצב בפומבי בכינוס שייערך אחר הצהריים בבירה. "אנחנו האמנים השקופים שעד היום פחדו לדבר, אנשים רוצים ליישר קו עם הבועה התל אביבית. באמת היה לנו למארגנים של האירוע סוג של מפח נפש, הגענו לאמנים ידועים - חלקם עם כיפות על הראש שאמרו לנו 'כל הכבוד' אבל הם יתמכו רק מרחוק.

''זה באמת עצוב", הוא מדגיש. ''אנחנו בכל זאת מקווים שנצליח לשבור את תקרת הזכוכית ולתת ליהודי-ציוני שהוא גם אמן -להתבטא באומץ".