"זרוע הסייבר תיועד גם להתקפה"

אל"מ (מיל.) רמי אפרתי, שהיה בכיר במטה הסייבר הלאומי לערוץ 7: איומי הטרור הממוחשב מתרבים – ישראל מתקדמת בהתמודדות עימם.

ניצן קידר , כ"ט בסיון תשע"ה

חיילת חיילים צה"ל אוזניות מחשבים
חיילת חיילים צה"ל אוזניות מחשבים
צילום אילוסטרציה: דובר צה"ל

הודעת הרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט לפיה תוקם זרוע סייבר בצבא, העלתה לא מעט שאלות לגבי תפקידו של גוף כזה בצה"ל.

אלוף משנה במילואים רמי אפרתי, לשעבר ראש אגף במטה הסייבר הלאומי מסביר לערוץ 7 כי "החלטת הרמטכ"ל על הקמת זרוע הסייבר עומדת בקנה אחד עם המגמה העולמית".

"ארצות הברית היתה הראשונה שהקימה פיקוד סייבר והבינה שמדברים לא רק על לוחמת אויר-ים-יבשה-חלל. אנחנו חיים בעידן שראינו כבר הכל במישור הוירטואלי, אבל אין ספק שיש כאן איום חדש וגם הזדמנויות חדשות בכל התחום ההתקפי נגדנו".

אפרתי מעריך כי הבשורה כאן היא שיפור יכולות ההגנה, אבל גם פיתוח יכולות התקפיות, "עד היום אנחנו מתעסקים בעיקר בתחום ההגנתי. הגופים שאמורים לעסוק בתחום ההתקפי, אלו כמובן גופי מערכת הביטחון בדגש על הצבא, ובעצם בהקמתה של זרוע הסייבר, מדברים כמובן על יכולות הגנה מתקדמות אבל גם על יכולות התקפה".

ישראל אגב, מובילה בתחום הזה, גם כמותקפת, וגם כמתמודדת. "מדינת ישראל מטבע הדברים מאויימת לא פחות, ואולי הרבה יותר מאחרים. ועל כן הוקמו בהחלטת ממשלה, מעבר לרשות האבטחה הממלכתית שהוקמה בשירות הביטחון ב-2002 ותפקידה להגן על תשתיות קריטיות, גם מטה הסייבר הלאומי, ויש כבר החלטה להקים רשות סייבר לאומית. ישראל בתפיסה שלה מתקדמת יותר מאחרים וזה יביא גם בעתיד תוצאות טובות".