מהפכה אינטרנטית בשוק ההון

ועדת הכספים אישרה: משקיעים יוכלו להצביע דרך האינטרנט.

ניר הר זהב , ל' בסיון תשע"ה

ועדת הכספים
ועדת הכספים
צילום: חזקי עזרא

ועדת הכספים אישרה היום (ד') תקנות המאפשרות למשקיעים, פרטיים ומוסדיים, להצביע מהבית באמצעות האינטרנט לקראת או במהלך אסיפת בעלי מניות.

מערכת ההצבעות האינטרנטית עולה לאוויר כבר היום. אנשי רשות ניירות ערך הסבירו לחברי ועדת הכספים, כי מדובר במהפכה של ממש שתאפשר לכל המשקיעים מכל רחבי הארץ להשתתף בהצבעות ולקחת חלק בקביעת המדיניות יחד עם כלל מחזיקי המניות ולממש את זכותם הקניינית.

צעד זה הינו השלמה לאפשרויות הקיימות זה מכבר להשתתפות באסיפות מחזיקים: הגעה פיזית לאסיפה, משלוח פקס, משלוח דואר, הצבעה באמצעות שליח ועתה כאמור, הצבעה באמצעות מערכת הצבעה באינטרנט.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בירך על הצעד שמחזק לדבריו את המעורבות של כלל המשקיעים.

יחד עם זאת אמר גפני כי "יש לאפשר למי שרוצה להיות בדיון להגיע פיזית ואפילו אם שלח את עמדתו קודם, הוא יוכל לשנות אותה במהלך הדיון. הצבעה מראש עפ"י כותרת הנושא לעולם לא תחליף את הדיון עצמו ומכיוון שכאן תהיה גם אפשרות להצביע מראש, יש לוודא כי משקיע שנמלך והחליט לשנות את עמדתו בעקבות נתונים שהוצגו בדיון או התפתחות כזו או אחרת, יוכל לעשות זאת".

מנהלת מחלקת חקיקה ברשות ניירות ערך, שרה קנדלר, עדכנה כי "עדיין אפשר להצביע באמצעות הפקס וגם באמצעות המערכת עד 6 שעות לפני. אדם יכול לשנות את עמדתו אם הוא מגיע לאסיפה. ההצבעה האחרונה היא הקובעת. כך מי שמצביע פעמיים כבר היום, הצבעתו האחרונה היא הנחשבת. החברה מקבלת קובץ אקסל של ההצבעות".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) הביע תמיכה אך הבהיר כי ''יש כאן שני משטרים שונים שחיים יחדיו. יש אלפים או מאות שמצביעים לפני דיון ואחרים שמצביעים בעקבות דיון וזה לא אותו הדבר. אפשר לחשוב על-כך שיש דיון, מצולם ומשודר באינטרנט ובעקבות כך כולם מצביעים, מי שנחשף לדיון וכולם על אותו מישור וניתן להשתכנע מהדיון. יש עדיפות ברורה לטובת העניין שההצבעה תהיה דווקא אחרי השתתפות בדיון, כך יפחת כוחם של בעלי אינטרס".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) טענה כי "גם את ועדת הכספים ניתן לפזר ולקיים הצבעות מהבית ואז בכל פעם הדברים יחתכו לפי קואליציה – אופוזיציה, ללא קשר לעניין. מייתרים את התהליך של הדיון לחלוטין ומחזקים קבוצות בעלי אינטרסים שיוכלו כך להעביר החלטות מראש. לכן צריך להקפיד על הדיונים ועל מתן אפשרות לשנות את ההצבעה בעקבות השתתפות בדיון".

ח"כ אלי כהן (כולנו) ברך על הצעד. ''הציבור הרחב ישתתף בהצבעות ולא רק בעלי עניין כפי שהדבר קורה עד היום. אין מה לעשות המרחק משחק כאן תפקיד וכולם מבינים שחלק גדול מהמשקיעים לא מגיעים לכל הדיונים".

כאמור, המערכת מתחילה לפעול החל מהיום, אך האפשרות להצביע באמצעותה תתאפשר החל מעוד 90 יום, על-מנת שכל הגורמים הרלוונטיים ייערכו בהתאם.