נתניהו: מבטלים את הפריפריה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לחברי האופוזיציה במהלך דיון על הפריפריה, "כל דבר שאני אגיד אתם תגידו שזה לא מספיק".

חזקי ברוך , ל' בסיון תשע"ה

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם היום (רביעי) במליאת הכנסת במסגרת דיון שהתקיים בעקבות חתימתם של 40 חברי כנסת מהאופוזיציה בנושא "הפקרת הממשלה את יישובי הפריפריה בדרום ובצפון".

נתניהו התייחס לנעשה בגבול הצפון ואמר כי ישראל עוקבת בדריכות אחר כל הנעשה סביב הגבולות, "ההנחיה שלי היא לעשות את כל הפעולות הנדרשות".

לגבי נושא הדיון אמר נתניהו כי "כל דבר שאני אגיד אתם תגידו שזה לא מספיק או שמישהו אחר עשה את זה. הפקרת הפריפריה? אני הייתי מוצא ניסוח יותר מוצלח כי העשייה פה היא כבירה. המושג פריפריה היה אולי נכון לפני כמה שנים אבל אחת המשימות המרכזיות שלקחתי היא לבטל את הפריפריה באמצעות חיבורה למרכז הארץ. אין שום סיבה שבגלל מרחק גאוגרפי קצר ותחבורה מתמשכת לא נשנה את זה.

כל מי שעיניו בראשו רואה את תנופת הפיתוח העצומה ברחבי הגליל והנגב, ואחרי שנים בהם התעכב החזון, אנחנו יוצקים תוכן לחזון".

נתניהו הוסיף כי "החזון של בן גוריון היה חלוציות לשמה אבל זה לא תנאי מספיק, החזון שלי מוסיף על כך שני נדבכים – תשתיות לאומיות וכלכלה חופשית. השקענו 63 מיליארד ש"ח בחמש שנים לפיתוח אזורי הנגב והגליל. בחזון שלי בסופו של דבר יהיה אפשר לנסוע ממטולה ועד אילת בלי רמזורים ובלי פקקים.

בסוף, הציבור הרבה יותר חכם ממה שאתם חושבים והוא לא מתרשם מאמירות שאין בהם אמת. הוא לא מקבל את מה שאתם אומרים שאין פיתוח בנגב ובגליל, הם רואים את השוני בשנים האחרונות לעומת חוסר ההשקעה בעשרות השנים קודם לכן. גם בדרום וגם בצפון מתהווים מכרזים חדשים לדיור, תעסוקה וחינוך. אנחנו הופכים את באר שבע למרכז סייבר עולמי. אנחנו בונים מרכז הייטק עצום. הצבתי יעד להפוך את ישראל לאחת משלושת מעצמות הסייבר הגדולות בעולם וזה קורה".

עוד ציין ראש הממשלה כי "הרחבנו את רשימת היישובים בדרום שזכאים להטבות מס. לרשויות המקומיות נתנו מענקי פיתוח גדולים. הקמנו את גדר הגבול עם מצרים שבלמה את גלי ההסתננות לארץ וחיזקה את הביטחון. מנענו באמצעות הגדר סכנות אסטרטגיות עצומות למדינת ישראל. דאע"ש והג'יהד העולמי נמצאים ליד גבולנו. מה היה קורה אלמלא הגדר? כל החלטה בזמנה איננה פופולרית ותמיד זוכה להתקפות פופוליסטיות. כל מי שעינו בראשו יודע מה היה בשנות ה-60 וה-70 וה80, ומשהו אחר מתחולל פה. האם סיימנו? לא, אבל לקרוא לדיון כזה הפקרת הפריפריה? אנחנו מבטלים את הפריפריה".

נתניהו אף התייחס לנושא תמלוגי הגז ואמר כי נקבע שהמדינה תקבל מיסים בשיעור גבוה, "החלטנו שרוב הגז ישמש את המשק הישראלי, ואנחנו פועלים להבטיח שמחירי הגז יהיו במחיר תחרותי. צריך להיות פה זהירים מאוד. אנחנו לא חיים בבועה. המשקיעים יכולים ללכת למקומות אחרים. על מנת שיבואו חברות וימצאו עוד זמן צריך שזה יהיה כדאי. אני מחויב ונחוש לכך שהגז יגיע למשק הישראלי. אם הייתי מקשיב לכם, בעוד שנה היה מתברר שהגז נשאר באדמה והייתם צועקים שזה מחדל וצריך להקים ועדת חקירה. לישראל נחוצה השקעה בלתי פוסקת זה מייצר מקומות עבודה ומבטיח את המשך השגשוג. ישב במשרדי לפני ימים אחדים מנכ"ל גוגל והוא אמר לי "אני נמצא פה כי ישראל היא מעצמה דיגיטלית, ההשקעות שהממשלה שלך מובילה בתחום הסייבר זה מנוע צמיחה לחמישים שנה".

נפגשתי גם עם מנכ"ל אורנג' שביקש לבוא ולהבהיר את מדיניותו האמיתית ולהתנצל, אנחנו מקבלים את התיקון. אחרי התיקון נכנסנו לחדרי ואמרתי לו שכל חברה יכולה להחליט אם להיות בישראל או לא על בסיס עסקי, אבל בשום אופן לא נקבל את החרמתה של ישראל ועל זה נלחם בכל כוחנו. יש כאן בכנסת כרגע הצעה לסימון מוצרים, וכשאנחנו נאבקים נגד חרמות מול העולם אתם צריכים להסיר את ההצעה הזו משולחן הכנסת".