שישה סדרי משנה לעילוי נשמת נפתלי הי"ד

"מה שהיה פה, מעבר לאובדן - 'משפחה וקהילה", אמרה רחלי, אמו של נפתלי פרנקל הי"ד באירוע לזכרו שנערך בנוף איילון.

אורלי הררי , ב' בתמוז תשע"ה

אירוע לזכרו של נפתלי הי"ד
אירוע לזכרו של נפתלי הי"ד
צילום: ידידיה מימון

בישוב נוף איילון התקיים אמש אירוע לזכרו של נפתלי פרנקל הי"ד, משלושת החטופים שנרצחו בקיץ האחרון. בערב, שאורגן ע"י חבריו של נפתלי הי"ד, השתתפו למעלה מ-250 בני ובנות נוער נוף איילון.

הרב גדעון בנימין, רב הישוב פתח את האירוע ואמר, "אין ספק שבקיץ הקודם נראתה בארץ אחדות נדירה ששילבה וקיבצה לתוכה את כל עם ישראל על כל גווניו, בכל קצוות הארץ ובעולם. אחדות כזו לא ראינו כאן ממלחמת ששת הימים. מנסים לדבר הרבה על שימור אותה האחדות, אך את האחדות הזו אי אפשר לשמר כמו שהייתה, כמו שאי אפשר לחיות באווירת יום הכיפורים במהלך כל השנה כולה. מה שכן אנו יכולים לעשות זה להיזכר באותה אחדות מופלאה ששרתה כאן בינינו ולהתחזק מזיכרון בזמני משבר ומחלוקת".

הרב הודה לרחלי, אמו של נפתלי הי"ד ולכל משפחת פרנקל על העוצמה הגדולה שנתנו לכל תושבי הישוב ולכל עם ישראל כולו באותם שמונה עשר ימי ובמהלך ימי השבעה. "כולנו התחזקנו מהאמונה הגדולה שהקרנתם כלפי העם כולו, וזה נתן לנו כוח להמשיך להאמין ולקוות, ואף להתאבל כשנודעה הבשורה המרה", אמר.

במהלך החודש האחרון בני הנוער חילקו ביניהם לימוד של שישה סדרי משנה לעילוי נשמת נפתלי הי"ד. את נוסח הסיום הוזמן לומר בפני הנוכחים אחד מהלומדים. כמו כן, הוקרן באירוע סרטון שהכינו שמסכם את הקיץ האחרון עם פנים וחשיבה לעתיד.

"מה שהיה פה, מעבר לאובדן", אמרה רחלי פרנקל בפתח דבריה, "הייתי אומרת שזה 'משפחה, משפחה, משפחה. קהילה, קהילה, קהילה'. בסוף ימי השבעה, שעלינו לקבר, אמרנו שאנחנו מקווים שכל האחיינים ובני המשפחה המורחבת הסתכלו היטב איך התנהלה המשפחה הזו בחודש האחרון, ואמרנו - ככה. ככה זה משפחה".

רחלי פנתה אל הנוכחים, בני הנוער של הישוב, "אני מקווה שפתחתם עיניים בכל התקופה, בימי החיפושים, בשבעה, וגם לאחר מכן והפנמתם את מה שקרה כאן בקהילה. ובעזרת ה', אני מאחלת לכולכם, שכאשר תצאו ותמצאו קהילות משלכם - תצליחו לעשות הכל לא פחות ממה שהיה פה ביישוב, בעדינות ובאיזון המתאים, בדיוק כמו שהיה לפני שנה. רק תסתכלו - ככה זה צריך להיות".

"מעבר למילים אחדות, חיבורים או איך שנרצה לקרוא לזה, החוויה שלנו הייתה שאנשים ראו אותנו ואת המגזר הדתי לאומי מכל רחבי הציבוריות הישראליות, והסתכלו עלינו בעין טובה. אפשר לדבר על לנסות למתן את העין הרעה כלפי האחרים, שזה יכול להיות נפלא לכל הציבוריות הישראלית, אבל אנחנו יכולים הרבה יותר מזה. אנחנו יכולים להרגיל את עצמנו להסתכל יותר בעין טובה, בעיקר כלפי אלו ששונים מאיתנו", סיכמה את דבריה.

בחלקו השני של האירוע, שר הזמר ישי ריבו, אליו הצטרפו בשירה מרגשת מאות בני ובנות הנוער. לאחר מכן הודו מנחי הערב לריבו שהגיע בהתנדבות, לרכזי הנוער עירית ורותם ולמחלקה לתרבות תורנית במועצה האזורית גזר שהיוו חלק מרכזי בהפקת האירוע.

בנוסף, בישוב החליטו להניף את דגל האחדות במהלך שמונה עשר ימים ולא להסתפק ביום אחדות אחד. בעקבות כך, בנות ובני נוער מהמועצה האזורית גזר נפגשו בישוב נוף איילון למעגלי שיח במסגרת יום האחדות שהתקיים בשבוע שעבר. היו אלה בני נוער מישובי המועצה כרמי יוסף, יד רמב"ם ופתחיה ומנוף איילון.