שיגרת הטרור של ישיבת רמלה

ישיבת ההסדר ברמלה סופגת בכל שבוע יידוי אבנים, נפצים, חזיזים וזיקוקים. התקשורת מתעלמת והמשטרה רושמת.

שמעון כהן , ד' בתמוז תשע"ה

טרור אבנים
טרור אבנים
צילום: פלאש 90

תוך התעלמות מוחלטת של התקשורת מותקפת ישיבת ההסדר ברמלה באופן תדיר בידי פורעים ערבים המיידים אליה אבנים, חזיזים ואמצעים נוספים. המשטרה מסתפקת ברישום וגביית עדויות.

על המציאות המושתקת שהפכה לשגרה ברמלה סיפר ביומן ערוץ 7 יוסף, אחד מתלמידי הישיבה: "בני מיעוטים מסביב לישיבה, במשך הרבה מאוד זמן מאז הוקמה הישיבה בתחילת השנה, משליכים אבנים ומתקיפים את הישיבה, ועכשיו לכבוד הרמאדן הם גם מתחילים לירות זיקוקים, נפצים וחזיזים".

"הם זורקים את זה בתוך בקבוקי זכוכית ואם אחד כזה מתפוצץ זה יכול לשלוח אנשים לאישפוז. חזיז בבקבוק מנפץ אותו, הבקבוק מתפוצץ אתו והרסיסים עפים רחוק ויכולים לפגוע באנשים", הוא מסביר ומספר על אירוע שהתרחש אמש, מוצאי שבת, במהלך משחק כדורסל, כאשר זיקוק בתוך בקבוק התפוצץ בסמוך לתלמידים ו"בנס אף אחד לא נפצע".

אירוע כזה, מציין יוסף, יכול להתרחש פעם בשבוע. "פעם בשבוע יש כאן תגרה אמיתית. זורקים אבנים במשך שעה מחוץ לגדר", הוא מספר, ומה קורה כשמבקשים את עזרת המשטרה?

"בכל פעם שאנחנו מתקשרים מתברר שהם כבר יודעים. הם מגיעים אחרי 20 דקות. הילדים כבר מתפזרים והמשטרה לא תופסת אף אחד", הוא אומר ומציין כי בידי ראש הישיבה יש תמונות של הילדים שזרקו את האבנים החזיזים והזיקוקים אך המשטרה אינה לוקחת את התמונות על מנת להסתייע בהם כחלק מהחקירה הנדרשת.

יוסף מציין כי במרוצת השנה היו גם אירועים שבהם נפצעו תלמידים. באחד המקרים יידו ערבים אבנים ככל הנראה עם רוגטקה שכן האבן הגיעה עד לחדר האוכל הממוקם במרחק גדול יותר מגדר מתחם הישיבה, ועם זאת האבן פגעה בראשו של אחד התלמידים שהוצרך לטיפול רפואי בבית החולים.

בדבריו מעיר יוסף כי התלמידים שמגיעים לישיבה מכל רחבי הארץ היו מודעים לחשש שנאמר להם מבעוד מועד גם מפיו של ראש הישיבה עצמו, אך סברו עם זאת כי יגלו מעורבות רבה ומשמעותית יותר של המשטרה, יקבלו גיבוי של העירייה וגורמי האכיפה והפיקוח, בעיקר משום שהישיבה מוקמה בשכונה בעייתית ומורכבת, אך בפועל הדברים אינם קורים.

"יש בשכונה מעט מאוד יהודים שעצם זה שהישיבה נמצאת כאן גרם לכך שהחיים שלהם השתנו. הם מצטרפים אלינו לשירה וריקוד משותפים, מגיעים לסעודות ומבקרים בישיבה. עצם זה שאנחנו נמצאים בשכונה מאוד מחזק אותם. הם היו כאן לבד", מציין יוסף המתאר את תחושת השליחות בליבה של מדינת ישראל.