77% מהרשויות המקומיות - גרעוניות

יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, אמר בדיון של ועדת הפנים כי רק רשויות בודדות נהנות מעודף תקציבי ופגיעה בהכנסותיהן יפגעו בתושבים.

ישי קרוב , ה' בתמוז תשע"ה

חיים ביבס
חיים ביבס
רועי שפרניק

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, השתתף היום (שני) בדיון של וועדת הפנים בנושא הארנונה.

ביבס אמר כי "החלטות פופוליסטיות יקברו את השלטון המקומי, ותושבי מדינת ישראל לא יוכלו לקבל את סל השירותים הבסיסי המגיע להם".

הוא הוסיף כי הרשויות המקומיות אינן קובעות את תעריף הארנונה החל משנות השמונים בעקבות צווי ההקפאה, "אמירות פופוליסטיות על ביטול טייס אוטומטי יובילו לקריסת הזרוע הביצועית של השלטון המקומי. זאת כיוון שהטייס האוטומטי קבוע בחוק, ונשען על 50% מהמדד לצרכן ו-50% מדד השכר הציבורי. אחד המרכיבים הדרמטיים בהוצאות הרשויות הן הוצאות השכר. פגיעה בטייס האוטומטי משמעה בהכרח חוסר יכולת של הרשויות לשלם את הוצאות השכר העולות, למאות ואלפי עובדי הרשויות והקפאת ההסכמי השכר עם ההסתדרות שיביאו בהכרח להשבתת המשק".

ביבס הדגיש כי לרשויות המקומיות אין מקורות מימון חיצוניים ומתוך 257 הרשויות המקומיות בישראל, כ- 200 רשויות הן גרעוניות ונשענות על מענקי איזון ורק רשויות בודדות נהנות מעודף תקציבי והיתר מאוזנות, "פגיעה בהכנסות הרשות יפגעו בהכרח בתושבי מדינת ישראל, בעקבות קריסת הרשות והעדר מימון תקציבי.

גם במציאות הנוכחית כיום, הכנסות הארנונה מהוות רק כ-30 עד 40 אחוזים מתקציב הרשות ואינן מכסות את סל השירותים הבסיסי לתושב. מרכז השלטון המקומי תומך בהסדרת צו הארנונה, לטובת צו אחיד הכולל סעיפים אחידים לכלל תושבי המדינה אך ללא מימון תואם לרשויות לא נוכל להעניק את השירותים הבסיסיים המגיעים לכל תושב".