טרור האבנים והחזיזים לא פוגע בלימוד התורה

ראש ישיבת רמלה, הרב אריה הנדלר, לערוץ 7: כל המרחב של ארץ ישראל הוא אדמתנו, לא נבקש רשות לשבת כאן.

שמעון כהן , ז' בתמוז תשע"ה

למרות רעשי הרקע. ישיבת ההסדר ברמלה
למרות רעשי הרקע. ישיבת ההסדר ברמלה
צילום: רפאל קקון

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הרב אריה הנדלר, ראש ישיבת רמלה, על ההתמודדות של בחורי הישיבה עם תופעת טרור האבנים והחזיזים שמלווה את שגרת יומה של הישיבה, כפי שדיווחנו בערוץ 7 בימים האחרונים.

את דבריו העדיף הרב הנדלר לפתוח דווקא בעשייה הממשית והיומיומית של התלמידים, ורק לאחר מכן לעסוק בהתמודדות מול כנופיות הערבים. "הדבר הראשון הוא שיש כאן ישיבה ושלושים בחורים שמתעסקים בדברים שלשמם באנו לכאן. יש כאן מעורבות עם העיר ומעורבות השכונה, יש כאן התפתחות אישית של הבחורים לקראת הגיוס לצה"ל בחודש נובמבר.

''אלה הדברים האמיתיים שקורים כאן", הוא אומר ומגדיר את המתקפות על הישיבה כלא יותר מאשר 'רעשי רקע', כלשונו.

"רעשי הרקע קשורים קצת לרמדאן. יש לשכנים שלנו מנהג לחגוג את רדת הלילה עם חזיזים וזיקוקים, אלא שבמוצ"ש וביום ראשון בלילה זה קיבל תפנית כשהזיקוקים הללו, שניתן לירות אותם כמו כל נשק אחר, נורו לתוך המתחם שלנו. זה כוון לבני אדם".

"הפעם הראשונה הייתה די לא נעימה מבחינת התחושות. הייתי במקום. מיד לאחר האירוע אספתי את האנשים, דיברנו, חזרנו ושיננו לעצמנו את הסיבות האמיתיות שבגללן אנחנו כאן. זה שינה את המצב רוח הפנימי בתוך הישיבה וכשהדברים הגיעו ביום ראשון ההסתכלות כבר הייתה אחרת".

בהמשך הדברים נשאל הרב הנדלר שאלה שעלתה באתר ערוץ 7 על ידי אחד הגולשים שתהה אם מיקומה של הישיבה בתוך שכונה ערבית אינו מעיד על מגמות פרובוקטיביות של הישיבה ותלמידיה.

צילום: רפאל קקון

הרב הנדלר דוחה את הטענות מכל וכל. "ראשית, אני לא צריך לבקש רשות לשבת על אדמתי. כל המרחב של ארץ ישראל הוא אדמתי. אני לא יכול להיחשב כמייצר פרובוקציה כשאני יושב במרכז הארץ", הוא פותח ואומר ומיד מוסיף עובדות היסטוריות: "זו שכונה יהודית. יש במרחב שלנו 16 בתי כנסת. זו שכונה יהודית מלאה, ומי שהולך ובשיטה של כיבוש זוחל, נכנס וקונה שביתה במקום הזה, אלה שכנינו, בני דודנו. לא ארץ זרה לקחתי. באנו לשבת פה. זו הייתה ההקצאה שקיבלנו מהעירייה ומצאנו את עצמנו מוקפים ביהודים טובים שמנהלים חיי שגרה בשלום ושלווה עם שכניהם".

עוד מוסיף הרב הנדלר ומבהיר כי "אין מגמה של התרסה. גם מבחינת הבחורים עצמם וגם מבחינת ההנחיות שנתתי. אני יכול לספר שלפני כחודש ילדה ערבייה נפלה מקומה שלישית וחבר'ה שלנו שהם מגישי עזרה ראשונה קפצו וסייעו ולמעשה הצילו אותה. אנחנו לא במגמה של התרסה. אנחנו פשוט יושבים בארץ שלנו".

אז כיצד בכל זאת מתמודדים עם בחורים צעירים שסופגים ירי זיקוקים וחזיזים וידויי אבנים שמבקשים לפגוע בהם, לפצוע ואף מעבר לכך? "השלב הראשון הוא שלב ההתעסקות עם התסכול. כשהם רואים את הדברים הללו מתעורר הרצון לתגובה. השלב הראשון הוא התייחסות להתמודדות עם תסכול, לאן להפנות את הרגשות והמשאבים שהתסכול יוצר. השלב השני הוא להכניס את האור למערכת, והאור הזה אומר למה באנו לכאן, מה אנחנו רוצים לעשות בשכונה הזו ומה רוצים לעשות עם היהודים בשכונה, מה האור שאנחנו רוצים לייצג, מה המטרות שלנו לגבי עצמנו, לשים את הדברים החשובים במרכז הפוקוס ואת רעשי הרקע להחשיב כרעשי רקע".

"את חלק מהדמויות הבחורים מכירים ואנחנו משאירים למשטרה לעשות עבודה. אנשים זיהו פרצופים בדרכים שונות בהגשת התלונה במשטרה, ואני מקווה שהמשטרה תדע לשים את ידה", אומר הרב הנדלר וכשהוא נשאל אם אכן המשטרה עושה ככל יכולתה כדי לתת מענה נדרש למתקפות הוא משיב ופותח באמירה עקרונית: "כשורה תחתונה אין לי גוף אחר שייתן מענה. אני מפנים את זה גם לתלמידים. יהיה התסכול אשר יהיה, אין גוף אחר חוץ מהמשטרה שייתן מענה לאירועים כאלה, בין אם מוצא חן בעיני מה שהם עושים ובין אם לא".

''באשר לשאלה האם נותן מענה, לצערי ביומיים הראשונים הייתה התעלמות ברמה כזו או אחרת מהקריאות שלנו, אבל אחרי שהסרטון הופץ ועלה גם אצלכם באתר ערוץ 7 הגיעו לכאן והתחילו לתחקר. הלילה האחרון היה לילה שבו המשטרה עשתה פעילות אינטנסיבית שעד כמה שאני מבין הביאה גם תוצאות בשטח. הם נכנסו בעובי הקורה בלילה האחרון".

לקראת סוף הדברים מספר הרב הנדלר על מפגש מרגש עם אחד מתושביה היהודים של השכונה. היה זה בשבת הראשונה להקמתה של הישיבה, כאשר כשלושים תלמידים יצאו בחולצות לבנות אל הרחוב אחרי סעודת שבת למעין טיול, ואז הבחין הרב הנדלר ביהודי מבוגר שישוב בצד, מתבונן בבחורים ועיניו דומעות. "שאלתי אותו 'רבי יהודי למה אתה דומע?' האיש השיב לי: 'המחזיר שכינתו לציון'".

סרטון תיעוד המתקפה: