"המטרה - כתבי אישום נגד קצינים ושרי ממשלה"

בכיר פלסטיני אומר בשיחה עם ערוץ 7 כי שר החוץ של הרשות יגיש מחר לבית הדין הפלילי בהאג תגובה רשמית בת מאות עמודים נגד ישראל.

ניצן קידר , ז' בתמוז תשע"ה

בית הדין בהאג
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

עכשיו זה סופי: הפלסטינים מודיעים כי שר החוץ של הרשות, ריאד אל מאליכי יגיש מחר לפני הצהריים לבית הדין הפלילי בהאג, תגובה רשמית בת מאות עמודים נגד ישראל בבדיקה שעורכת התובעת הכללית של המוסד.

בכיר פלסטיני מגלה לערוץ 7 כי המטרה היא לנצל את השבוע בו הוגש דו"ח האו"ם על מבצע צוק איתן כדי "למנף את המומנטום, ולהביא עדויות שקשורות לדו"ח במטרה להביא להגשת כתבי אישום נגד קצינים בכירים ושרי ממשלה באשמת הפרת החוק הבינלאומי".

לדבריו, "בית הדין לא יוכל להתעלם מהמסמך, וזה יהיה מבחינתנו הישג ותקדים, לקראת הגשת תלונות שלנו בקרוב".

מדובר בבקשה לקבלת מידע מהתובעת הכללית של בית הדין, לאור תלונה שהוגשה על ידי מדינות ערביות אחרות בשם הרשות. התגובה המדוברת הוכנה על ידי צוות שכלל 45 נציגים, שלמרבה האבוסרד, מחציתם הם מחבלים מהזרוע המדינית של ארגון חמאס.

עומאר חיג'אזי, אחד מהמשפטנים שאחראי לכתיבת התגובה, גילה ביממה האחרונה כי המסמך, בן מאות העמודים, כולל שלושה חלקים עיקריים: הראשון עוסקת בהמשך ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, השני ביחס למחבלים הפלסטינים הכלואים בישראל, והשלישי בפעולות צה"ל בקיץ שעבר בעזה.

במערכת המדינית אומרים לערוץ 7 כי ישראל אינה מתכוונת לשתף פעולה עם בית הדין, משום שישראל מעולם לא הכירה בסמכותו.

יצויין כי בית הדין פועל כבר כיום במספר חקירות שונות שלא הגיעו עדיין לקו הסיום, ונמשכות שנים ארוכות, ועל כן מביעים בישראל תמיהה על החיפזון של המוסד בבדיקה הנוכחית.