ספר לכולם: מכתב לביאליק

מסע בעקבות השיר קן לציפור. ללמוד ביאליק תוך כדי סיפור.

קובי פינקלר , ז' בתמוז תשע"ה

מכתב לביאליק
מכתב לביאליק
צילום: ידיעות ספרים

שירו של חיים נחמן ביאליק "קן הציפור" שכינויו "המשורר הלאומי" הפך באחת לנחלת הכלל, מושר ומוכר כמעט בפי כל.

אבל דווקא התמימות והפשטות לכאורה של מילות השיר, הפכו אותו לספר של ילדה קטנה, החוקרת את מילות השיר שלילדים כמו לילדים אין תמיד את הידע הדרוש כדי להבין מה בעצם המורים רוצים מהם.

לילי לומדת בכתה את השיר של ביאליק "קן צִפור" וצריכה בתור שיעורי בית, גם ללמוד אותו בעל פה וגם צייר ציור הקשור למילות השיר היא יודעת בדיוק מה היא רוצה לציר: את ההספנתעיר (הס פן תעיר שנמצא בשיר.. מחיבור של שלוש המילים "הס פן תעיר" למילה אחת – יצרה לילי יצירה חדשה ) ונמצא בכל ביצה בקן. אבל איך נראה הספנתעיר? היא אף פעם לא ראתה חיה כזאת בשכונה שלה. אולי הוא חיה גדולה ומפחידה? ליל מחליטה לשאול מישהו מיוחד. מישהו שבטח יודע.

מכתב לביאליק
ידיעות ספרים
איך שלוש מילים של ביאליק הופכות למילה אחת ולתעלומה

בסוף הפרק הראשון, לילי התמימה, כותבת מכתב למשורר הלאומי ובו היא מבקשת לדעת על מה כתב את המילים הספנתעיר ומי היא החיה הזו?

האיור הנפלא של הבול, שעליו דמותו של ביאליק ככל איוריו המיוחדים ומאירי העיניים ומשובבי הנפש, של אבי עופר, ממלאים כל עמוד בספר,

בפרק השני , מובאת דמותה של ניצן , מדריכה ועבודת בית ביאליק המקבלת את המכתב המסקרן ועונה בשמו של המשורר תוך שהיא מוסיפה מילים משלה "גם אני רוצה להיות משוררת". ( למה דוקא מילים אלו קיראו בספר..)

בסופו של הסיפור מתוודעים לשיר נוסף של ביאליק "יוסי בכינור" וגם כאן מתפתחת עלילה מעניינת אך קצרה בהרבה מזו הראשונה.

פשוט ללמוד ביאליק , תוך כדי סיפור. הנאה לילדים, להוריהם ולכל אוהבי ביאליק.