הטרור ברמלה: עוד שלושה ערבים נעצרו

בעקבות הפרסום בערוץ 7 עצרה המשטרה 3 ערבים בחשד שיידו נפצים וזיקוקים לעבר ישיבת ההסדר ברמלה, בנוסף לשניים שנעצרו שלשום.

עדו בן פורת , ז' בתמוז תשע"ה

למרות רעשי הרקע. ישיבת ההסדר ברמלה
למרות רעשי הרקע. ישיבת ההסדר ברמלה
צילום: רפאל קקון

שלושה צעירים ערבים נעצרו (יום רביעי) בחשד שיידו נפצים וזיקוקים לעבר ישיבת ההסדר ברמלה.

השלושה יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית המשפט. המעצר בוצע בעקבות פעילות מאומצת של משטרת רמלה, לאור תלונות שהוגשו למשטרה ופרסום בערוץ 7 של תיעוד ההתקפות על הישיבה.

נזכיר כי ביום שני האחרון נעצרו שני ערבים בחשד למעורבות במספר אירועים של השלכת חזיזים ונפצים לעבר בית פרטי וישיבת ההסדר ברמלה. השניים נלקחו לחקירה, שוחררו למעצר בית והורחקו ממתחם הישיבה.

בראיון לערוץ 7 סיפר אתמול הרב אריה הנדלר, ראש ישיבת רמלה, על ההתמודדות של בחורי הישיבה עם תופעת טרור האבנים והחזיזים שמלווה את שגרת יומה של הישיבה.

את דבריו העדיף הרב הנדלר לפתוח דווקא בעשייה הממשית והיומיומית של התלמידים, ורק לאחר מכן לעסוק בהתמודדות מול כנופיות הערבים. "הדבר הראשון הוא שיש כאן ישיבה ושלושים בחורים שמתעסקים בדברים שלשמם באנו לכאן. יש כאן מעורבות עם העיר ומעורבות השכונה, יש כאן התפתחות אישית של הבחורים לקראת הגיוס לצה"ל בחודש נובמבר.

''אלה הדברים האמיתיים שקורים כאן", הוא אומר ומגדיר את המתקפות על הישיבה כלא יותר מאשר 'רעשי רקע', כלשונו.

"רעשי הרקע קשורים קצת לרמדאן. יש לשכנים שלנו מנהג לחגוג את רדת הלילה עם חזיזים וזיקוקים, אלא שבמוצ"ש וביום ראשון בלילה זה קיבל תפנית כשהזיקוקים הללו, שניתן לירות אותם כמו כל נשק אחר, נורו לתוך המתחם שלנו. זה כוון לבני אדם".

"הפעם הראשונה הייתה די לא נעימה מבחינת התחושות. הייתי במקום. מיד לאחר האירוע אספתי את האנשים, דיברנו, חזרנו ושיננו לעצמנו את הסיבות האמיתיות שבגללן אנחנו כאן. זה שינה את המצב רוח הפנימי בתוך הישיבה וכשהדברים הגיעו ביום ראשון ההסתכלות כבר הייתה אחרת".

בהמשך הדברים נשאל הרב הנדלר שאלה שעלתה באתר ערוץ 7 על ידי אחד הגולשים שתהה אם מיקומה של הישיבה בתוך שכונה ערבית אינו מעיד על מגמות פרובוקטיביות של הישיבה ותלמידיה.

הרב הנדלר דוחה את הטענות מכל וכל. "ראשית, אני לא צריך לבקש רשות לשבת על אדמתי. כל המרחב של ארץ ישראל הוא אדמתי. אני לא יכול להיחשב כמייצר פרובוקציה כשאני יושב במרכז הארץ", הוא פותח ואומר ומיד מוסיף עובדות היסטוריות: "זו שכונה יהודית. יש במרחב שלנו 16 בתי כנסת.

''זו שכונה יהודית מלאה, ומי שהולך ובשיטה של כיבוש זוחל, נכנס וקונה שביתה במקום הזה, אלה שכנינו, בני דודנו. לא ארץ זרה לקחתי. באנו לשבת פה. זו הייתה ההקצאה שקיבלנו מהעירייה ומצאנו את עצמנו מוקפים ביהודים טובים שמנהלים חיי שגרה בשלום ושלווה עם שכניהם".