ישראל לא מתרגשת

הרשות הפלסטינית הגישה את התיקים עבי הכרס שהכינה, ומעידים לטענתה שישראל ביצעה פשעי מלחמה. בירושלים לא ישתפו פעולה עם ביה"ד.

ניצן קידר , ח' בתמוז תשע"ה

אבו מאזן
אבו מאזן
רויטרס
הרשות הפלסטינית הגישה בצהריים (חמישי) באופן רשמי את התיקים עבי הכרס שהכינה, ומעידים לטענתה שישראל ביצעה פשעי מלחמה.

מדובר בהגשת עדויות, במסגרת חקירה מקדמית שפתח התובע הראשי של בית הדין, באטו בנסודה, ללא שהוגשה תלונה בנושא, בעיקר לאור מבצע צוק איתן.

את המסמכים המדוברים הגיש שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל מאליכי, שטוען כי "החלטנו לחפש צדק, ולא נקמה, ולשם כך ניעזר בבית הדין".

עם זאת, התובע בנסודה כבר הבהיר כי אין שום ביטחון שהתגובה הפלסטינית תוביל לפתיחת חקירה רשמית, ובסביבתו ציינו כי ממילא לא הוגשה אף תלונה בנושא, ועל כן אין שום עניין לחקור בזריזות יתירה.

החקירה המקדמית, מנסה לבדוק את נושא החשד לפשעי מלחמה שבוצעו משני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, אבל היא לא מתקדמת, בעיקר בשל העובדה שישראל אינה מכירה בסמכותו של בית הדין, שלא יכול לעשות דבר בנושא.

במערכת המדינית אומרים כי אין שום כוונה לשתף פעולה עם בית הדין או עם נציגים מטעמו, וכן גם לא יאפשרו לאנשיו מעבר לעזה, כפי שלא הותר לוועדת האו"ם שחקרה את מצבע צוק איתן.

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון מסר לערוץ 7 כי "הצעד הפלסטיני הוא לא יותר מניסיון מניפולטיבי לנצל את בית הדין ואנחנו מקווים שהוא לא יפול במלכודת הזו".

אגב, בבית הדין יודעים היטב את העמדה הישראלית, ולכן פנו עד כה רק לבקש את עמדת הפלסטינים, ובעתיד, כך אומרים שם, ינסו לפנות גם לישראל.