מפיקים לקחים בעקבות נישואי שתי הנשים

ברבנות ימנעו מקרים כמו זה שנחשף בשבוע שעבר, כשלאחר החתונה התברר כי ה"חתן" הוא אישה שעברה ניתוח לשינוי מין והנישואין בוטלו.

חזקי ברוך , י' בתמוז תשע"ה

סירב לארח חתונה לסביות ונקנס
סירב לארח חתונה לסביות ונקנס
Thinkstock

במשרד לשירותי דת מגבשים תוכנית בעלות 45 מיליון ש''ח למחשוב המועצות הדתיות ברחבי הארץ. 

האגף הראשון שיעבור לשימוש ממוחשב הוא אגף הנישואין, וכל זוג שיגיע להירשם לנישואין ייבדק היטב ותתקבל תמונה מלאה על עברם של בני הזוג.

התוכנית יוצאת לדרך על רקע החשיפה בשבוע שעבר בערוץ 7, כשהרבנות בירושלים נאלצה להכריז על ביטול נישואיהם של בני זוג לאחר שהתברר שלנישואין אין כל תוקף משום שהגבר שנישא לכאורה לא נולד כגבר, אלא מדובר באישה שעברה ניתוח לשינוי מין בשנת 2013 ונרשמה לאחר מכן כגבר בתעודת הזהות.

מנהל אגף נישואין ורבנים במשרד לשירותי דת, הרב חזקיהו סאמין, אמר כי המקרה המוזר נחשף לאחר שבנות דודות של אחד מבני הזוג סיפרו לרבנות כי הגבר שנישא הוא למעשה אישה שעברה ניתוח לשינוי מין.

הרב יצחק רלב''ג מהרבנות הראשית בירושלים פנה לרב אליהו אברג'ל, ראש אבות בתי הדין בעיר שזימן אליו את בני הזוג. השניים הכחישו כי אחד מהם הוא למעשה אישה והודו רק לאחר שהרב אברג'ל איים כי יזמן רופא לביצוע בדיקות גנטיות.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר הרב סאמין כי ''זה באמת מקרה מיוחד שאישה הופכת לגבר. בדרך כלל המקרים הם הפוכים. יותר שכיח שהגבר הופך לאישה... התוכנית החדשה למחשוב המועצות הדתיות תדע להתריע ולסייע לנו כדי שמקרים כאלו לא יישנו בעתיד".