רב קהילה - כבר מזמן לא מה שחשבתם

יו"ר ארגון רבני הקהילות 'ברקאי' מייבא ארצה שיטות להדרכת רבנים להתמודד עם משברים בקרב אנשי קהילותיהם.

שמעון כהן , י"א בתמוז תשע"ה

בית כנסת
בית כנסת
אילוסטרציה. פלאש 90

הרב פיין

רב קהילה הוא כבר מזמן לא רק רב קהילה. הוא גם בורר, משכין שלום בין שכנים, פסיכולוג, יועץ ועוד.

בימים אלה משלים הרב דוד פיין, מקים ארגון 'ברקאי' קורס בארה"ב ובו הוא לומד על הליווי של רבנים את קהילותיהם ברגעי ושעות משבר. ביומן ערוץ 7 סיפר הרב פיין על הקורס שאת עיקרי התפיסה שמאחוריו הוא מתכוון להביא ארצה.

הרב פיין מספר על גולת הכותרת של הקורס המתמקד באופן בו מהווה רב כמסייע למשפחות קהילתו הנמצאות ברגעי משבר אל מול בן משפחה חולה במצב קריטי, "לומדים איך לעבוד עם משפחות בשעות קשות של התמודדות עם רגעי משבר של חולים סופניים", הוא אומר ומציין כי את הטכניקה והטיפים שמשמשים את רבני הקהילות מעבר לים בהחלט ניתן ונכון להביא ארצה.

הרב פיין מספר כי במסגרת הקורס המדובר הוא עצמו מקדיש את רוב זמנו בעבודה בין חולים במחלקות טיפול נמרץ, עובד עם החולים והמשפחות ומגלה כיצד בשעות קשות שכאלה מתעוררים צרכי הקשבה ואיתור הקשיים. במצבים שכאלה אחת המשימות העיקריות של הרב המלווה היא "למצוא את כוחות של האדם ולהקים אותם כדי שיוכל לעזור לעצמו".

"זה לא רק להיות פסיכולוג או קאוצ'ר, אלא דיבור על העולם הרוחני והדתי", הוא אומר ומציין כי אמנם הדברים תואמים עקרונות פסיכולוגיים, אך נוגעים להתמודדות הרוחנית והדתית עם אירועים קשים שכאלה.

"אני יושב עם משפחה ששומעת מרופא שהאב או הבעל חולה ונמצא בקומה, ולא יחזור לחיים נורמאליים – איך המשפחה מתמודדת עם מקרה כזה?", מספר הרב פיין ומעיר כי ההתמודדות מול משפחה שכזו קשה בין השאר משום שבכל משפחה ומשפחה ההתמודדות שונה, ועם זאת קיימים מאפיינים אחידים ובראשם ההבנה שכעת יש צורך להקשיב. "הדבר הראשון הוא, וזה נשמע פשוט, כולם מבקשים מישהו שיכול להקשיב ולשמוע. הרבה אנשים רוצים להעביר עצה ועזרה, אבל אנשים צריכים מישהו שרק יקשיב להם. הדבר השני הוא למצוא את הכוחות שיש לאנשים שאפילו לא יודעים שהם קיימים, להעצים אותם כדי לעזור לאדם עצמו להשתמש בכוחותיו שלו לעבור את האתגר שבו הוא נמצא. זה נשמע פשוט אבל זה לא כך".

בהמשך הדברים נשאל הרב פיין אם העברת הרעיונות הללו מארה"ב לישראל צפויה להיתקל בקשיים מסוימים בעקבות ההבדל באופי האנשים ותפיסות העולם. הרב פיין מסכים שאכן "יש הבדלים וזה לא יהיה קל". בהקשר זה הוא מזכיר את המציאות  האמריקאית שאותה הכיר במשך שנים ארוכות כרב קהילה, מציאות שבה חברי הקהילה מבקשים ומעוניינים שהרב יהיה המנהיג שלהם ושיהיה הכתובת בשעת משבר ואובדן. לעומת זאת בארץ הדברים מתנהלים אחרת ורבים עושים הפרדה בין תפקיד הרב לתפקיד הפסיכולוג. עם זאת הוא משוכנע שניתן לזהות גם בארץ קולות הצמאים לקבל את הסיוע הרוחני דתי ערכי שרב יכול להעניק, וכשזו המציאות אין סיבה שלא ללמוד כיצד לעשות זאת נכון מהקהילות שמעבר לים.