האם אש"ף יפול לידי האסלאמיסטים?

גם הג'יהאד האסלאמי מעוניין להשתלב באש"ף כחלק מאסטרטגיה מתואמת עם חמאס להשתלט על הארגון ולזכות בהכרה בינלאומית.

דלית הלוי , י"ב בתמוז תשע"ה

הנהגת הרש"פ
הנהגת הרש"פ
פלאש 90

ארגון הג'יהאד האסלאמי תובע להקים מסגרת הנהגה זמנית לאש"ף ולהתחיל בדיאלוג לאומי תחת פיקוח של הנהגה זו כדי לגבש אסטרטגיית פעולה לאומית אשר תתמקד במאבק בישראל.

בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי הרפורמה "בבית הפלסטיני" מצריכה לפתוח בדיאלוג לאומי כולל כדי להגיע להסכם על אסטרטגיה לאומית שתוביל את המאבק הלאומי בשלב הבא, וזאת לאחר שהתברר לכולם, כי נסתם הגולל על האופק של הסדר עם "האויב".

עמדה מסויגת יותר הביע הג'יהאד האסלאמי לגבי האפשרות של השתתפות בממשלת אחדות לאומית. בהודעתו הדגיש הארגון, כי השגת קונצנזוס היא תנאי מקדים הכרחי לפני ביצוע צעד פוליטי כלשהו.

יו"ר הרשות הפלסטינית, הסכים בשיחות הפיוס הפלסטיניות, לשלב את חמאס והג'יהאד האסלאמי במוסדות אש"ף. עניינם העיקרי של שני ארגונים אלה הינו להשתלט על אש"ף מבפנים על בסיס הערכה, כי הם יוכלו לזכות ברוב בבחירות למועצה הלאומית הפלסטינית, שהיא למעשה הפרלמנט הפלסטיני.

למרות ההתנגדות בעבר לאש"ף, כיום חמאס והג'יהאד האסלאמי רואים בהשתלטות על אש"ף נכס מדיני חשוב ביותר לאור העובדה שהארגון זוכה להכרה בינלאומית, ומבחינתם הדבר יקצר עבורם את הדרך לקבל הכרה דומה בהנהגה אסלאמית פלסטינית שתדיח את ההנהגה הוותיקה הנסמכת על ארגון 'פתח'.