הכנסת אישרה: הסדר דחויי השירות בישיבות יימשך

החוק קובע כי שר הביטחון יקבע אמות מידה להכרה בישיבות שתלמידיהן יהיו רשאים לדחות את שירותם. יש עתיד צפויה לעתור לבג"ץ נגד החוק

חיים לב , י"ב בתמוז תשע"ה

חרידם ישיבות בחורי ישיבה חרדי
חרידם ישיבות בחורי ישיבה חרדי
פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון מס' 19) המסדיר את סמכות שר הביטחון להמשיך להעניק הכרה לישיבות שתלמידיהן יהיו רשאים לדחות את שירותם.

מדובר בחוק חשוב לנציגים החרדיים. בין היתר, החוק קובע כי שר הביטחון יקבע, באישור ועדת החוץ והביטחון, אמות מידה להכרה בישיבות שתלמידיהן יהיו רשאים לדחות את שירותם.

כדי לשמור על רצף בהליכי דחיית השירות, נקבעה הוראת מעבר לשנה, ולפיה רשימת הישיבות תמשיך להתבסס על אמות המידה של החוק הקודם ('חוק טל'). הוראת מעבר זו אמורה היתה לפקוע ביום כ"ט באדר התשע"ה (20 במרץ 2015 למניינם), אך בהתאם להוראות חוק יסוד:,, הכנסת הנוגעות להוראות שעה הפוקעות בזמן בחירות, היא תעמוד בתוקפה עד י"ג בתמוז התשע"ה (30 ביוני 2015 למניינם). מאחר שבשל התפזרות הכנסת לא הושלמו הליכי התקנת התקנות הקובעות את אמות המידה להכרה בישיבות, ונראה היה כי התקנתן לא תושלם עד פקיעת תוקפה של הוראת המעבר, הוצע להאריך את תוקפה, ולאפשר לשר הביטחון להמשיך להפעיל את סמכותו בהתבסס על רשימת הישיבות שנקבעה לפי חוק טל, עד ליום י' באדר ב' התשע"ו (20 במרץ 2016 למניינם).

במהלך הדיון תקפו חברי 'יש עתיד' את שר הביטחון יעלון וטענו כי החוק הנוכחי 'ממסמס' את חוק הגיוס שחוקקה 'יש עתיד''.

"חברי הליכוד והבית היהודי תמכו בחוק הזה וראש הממשלה תמך בחוק וברך עליו. והנה היום התחלנו לצערי במלאכת הפספוס של החוק הזה. לנו ברור שאתם הולכים לתת יד בלמסמס את החוק שסוף סוף עושה סדר בחברה הישראלית ודואג שכולם יתרמו את חלקם", תקף ח"כ מאיר כהן.

ח"כ מיקי לוי איים כי מפלגתו תעתור לבג"ץ. "מי שלוקח את זה לכיוון הזה טועה טעות חמורה ומרה. ולכן אני אומר חד-משמעית, זה חוק (חוק הגיוס של 'יש עתיד' ח.ל.) שהוא חוק חברתי. ושר הביטחון בהחלטה שלו גורם בדיוק להפך, וזה אסור שיקרה. ואם יהיה צורך, אני אומר לכם, לא נראה לנו שכאן ינסו למסמס את זה, אנחנו לא מורידים מכלל אפשרות שהמפלגה שאני שייך לה תפנה לבג"צ כדי שיבחן את הנושא הזה עוד פעם".

לבקשת יו"ר הקואליציה ח"כ הנגבי התקיימה הצבעה שמית בקריאה שנייה. בהצעה תמכו 58 והתנגדו לה 38. בקריאה שלישית הצביעו בעד 57 ונגד 24.