ללכת לאיבוד - הדור הבא

מה עושים כשהסמארטפון הולך לאיבוד? לא, לא מחפשים פתק השבת אבידה באזור. בשביל זה יש אפליקציות.

יצחק דסקל- מגזין עולם קטן , ט"ו בתמוז תשע"ה

סלולארי
סלולארי
Thinkstock

מכשירי הטלפון החכמים למיניהם יקרים לא רק מכיוון שאנו משלמים עליהם ביוקר - הם מכילים בתוכם אנשי קשר, מידע ותמונות שחשובים לנו מאוד. 

כיום, אם מכשירכם אבד או נגנב, תוכלו לאתרו בקלות וגם להגן על המידע שבתוכו בעזרת אפליקציות פשוטות. קבלו את המדריך להשבת סמארטפון אבוד:
 
איתור מכשיר אייפון-Find My Iphone

זוהי אפליקציה נוחה וחינמית, האהודה על משתמשי אייפון. האפליקציה מציגה מפה ובה סימון מיקום הימצאות המכשיר. אפשר גם לנעול את המכשיר מרחוק, לשלוח באמצעותו הודעות ועוד.

כמו כן, אפשר לגרום למכשיר להשמיע צליל רם, גם אם לפני כן הוא היה במצב 'שקט' או 'רטט'. אם אתם ממש חוששים לפרטיותכם, תוכלו לבצע מחיקה מרחוק של כל המידע השמור במכשיר. הגישה למפות וצפייה במיקום המכשיר, יכולה להתבצע דרך המחשב באמצעות התחברות לחשבון ה-iCloud שלכם או דרך אפליקציית Find My Iphone שתאפשר לכם לשלוט במכשירכם דרך מכשיר אייפון אחר, לאחר שתזינו את מספר ה-ID של חשבונכם וכן את הסיסמה שלכם. על מנת שהאפליקציה תעבוד, יש צורך להגדיר מבעוד מועד במכשירכם תחת הלשונית iCloud את 'מצא אייפון'.

יתרונות: אפשר להפעיל את האפליקציה גם על מכשירים נוספים של חברת אפל, ולא רק על האייפון.

חסרונות: אם המכשיר כבוי, לא תוכלו לאתרו.

Lookout

האפליקציה הזו מציעה, פרט לאיתור המכשיר, גם הגנה מפני וירוסים. בניגוד לאפליקציות אחרות, היא מאפשרת גיבוי מלא של אנשי הקשר ששמורים במכשיר החכם שברשותכם, וכן שחזור בבוא העת. האפליקציה עצמה היא חינמית, אך קיימת גם גרסה מקצועית שלה, המאפשרת לגבות ולשחזר גם תמונות והיסטוריה של שיחות. לאחר התקנת האפליקציה והגדרתה, תוכלו להיכנס לאתר Lookout, לשמור ולהעתיק את המידע.

את המכשיר תוכלו לאתר בקלות דרך כל מחשב או סמארטפון באמצעות הצגת מיקום המכשיר שאבד במפה. מכיוון שרמת הדיוק לא גבוהה במיוחד, ישנה אפשרות להפעלת אזעקה חזקה שתבקע מהמכשיר. בעת ההגעה לאזור הרלוונטי של המכשיר, תוכלו להפעיל את האזעקה והיא תעזור לכם לאתרו בקלות.

יתרונות: האפליקציה מתאימה גם למכשירי אייפון וגם למכשירי אנדרואיד. ממשק הניהול ויזואלי ונוח לשימוש. בנוסף, היא מאפשרת הגנה מפני יישומים זדוניים במכשיר וסריקה מקיפה של אפליקציות, למניעת חדירת וירוסים.

חסרונות: מוצעת בשפה האנגלית. בגרסה החינמית שלה קיימות בה אפשרויות מעטות יחסית (למשל, אין אפשרות לנעול באמצעותה את המכשיר), אלא אך ורק בגרסה המקצועית יותר שעלותה שלושה דולרים בחודש.

איתור מכשיר אנדרואיד-Android Device Manager

חברת גוגל לא נשארה מאחור והשיקה גם היא יישום משלה, לאיתור כל סוג של מכשיר בעל מערכת הפעלה 'אנדרואיד'. כדי למצוא את המכשיר שאבד, יש להיכנס (דרך מחשב, סמארטפון או טאבלט) לאתר האינטרנט הייעודי בקישור הבא: https://www.google.com/android/devicemanager 

לאחר הכניסה לאתר, יש לספק לגוגל את שם המשתמש והסיסמה של חשבון Gmail שאותו הגדרתם כחשבון ראשי במכשירכם. האפליקציה תציג לכם מפה וכן כפתורי שליטה בשפה העברית, בהתאם לשפת המכשיר שלכם. השירות מבית גוגל מציע ארבע פעולות: צלצול חזק שיבקע מהמכשיר (גם אם הוא במצב 'רטט' או 'שקט'); הצגת מיקום המכשיר ברמת דיוק גבוהה יחסית; נעילת המכשיר מרחוק; ומחיקת המידע שעל גבי המכשיר.

היתרון הגדול ביותר הוא שאת אפשרות הצגת מיקום המכשיר וכן השמעת צלצול רם שיבקע מהמכשיר, אפשר לעשות גם בדיעבד, בעת איבוד המכשיר, ללא כל צורך בהתקנת אפליקציה כלשהי לאיתורו. לעומת זאת, אפשרויות הנעילה ומחיקת המידע שעל גבי המכשיר, מחייבות הגדרה מראש. חשוב לזכור שמחיקת המידע על גבי המכשיר תחזיר את המכשיר למצבו בעת הרכישה, לכן בכל מקרה כדאי לגבות את המידע במקום מאובטח נוסף.

יתרונות: מעולה עבור מי שאיבד את המכשיר שלו אבל שכח להתקין אפליקציה מתאימה לאיתור המכשיר.

חסרונות: אם המכשיר כבוי, או לחלופין חיבורי האינטרנט (WIFI או אינטרנט סלולרי) כבויים, לא תוכלו לאתרו או לגרום לו לצלצל.

Planb

אפליקציה חינמית נוספת מבית Lookout. זהו פטנט נחמד, המאפשר לבעלי מכשירי אנדרואיד לאתר מכשיר שאבד גם אם לא הותקנה בו מראש אפליקציה לאיתורו. את האפליקציה אפשר להתקין מרחוק על המכשיר גם אחרי שאבד לכם. לאחר כניסה ל-Google Play והתחברות ראשונית באמצעות שם המשתמש והסיסמה של חשבון Gmail שלכם ואם המכשיר שאבד עדיין מחובר לרשת האינטרנט, תוכלו להתקין אותה מרחוק והאפליקציה (שאותה יש להוריד למכשיר חלופי) תאפשר לכם לאתר את המכשיר באופן אוטומטי.

יתרונות: מעולה עבור מי ששכח להתקין אפליקציה כלשהי לאיתור המכשיר מבעוד מועד.

חסרונות: האפליקציה עובדת רק אם המכשיר מחובר למרשתת (אינטרנט) ונמצא במצב פעיל.

Android Lost

האפליקציה מציעה שדרוג משמעותי של יכולות השליטה על מכשיר שאבד, מרחוק. הנתון שמעיד ללא ספק על איכותה הוא כמות ההורדות, שעומדת נכון לעכשיו על יותר ממיליון. השימוש באפליקציה מותנה בהתקנתה מראש, אין אפשרות להתקינה לאחר שהמכשיר אבד. לאחר הורדת האפליקציה, יש להיכנס לאתר בקישור שבהמשך ולהתחבר לחשבון Gmail הראשי במכשיר שלכם, מיד לאחר מכן תוכלו ליהנות משלל אפשרויות: השמעת אזעקה בעצמה חזקה יחד עם מסך מהבהב וכן שליחת הודעת SMS, שבאמצעותה תוכלו למשל לגרום למכשיר לצלם את מי שהוא נמצא אצלו כעת. השליטה על המכשיר מתבצעת באמצעות אתר האפליקציה: www.androidlost.com

יתרונות: בניגוד ליישום הבסיסי של גוגל, קיימות אפשרויות רבות וחינמיות שתוכלו דרכן לשלוט על מכשירכם.

חסרונות: האפליקציה מוצעת בשפה האנגלית, אין אפשרות להתקין את האפליקציה בדיעבד וממשק המשתמש מעוצב באופן בסיסי ואינו "חוויתי למשתמש".

אפליקציות מומלצות

אפליקציית Life 360, נחשבת אפליקציה נוחה הן מבחינת התפעול שלה והן מבחינת העיצוב הנעים לעין. היא תעזור לכם לאתר את המיקום העכשווי של החברים ובני המשפחה שלכם, כדי שתמיד תוכלו להיות בקשר זה עם זה. בנוסף, היא כלי לשימוש במצבי חירום. לאחר יצירת הפרופיל הראשוני באפליקציה, יש לבקש מבני המשפחה והחברים שאִתם אתם רוצים להיות בקשר תמידי, להתקין גם הם את האפליקציה. על גבי מסך האפליקציה תוכלו לצפות במפה עדכנית שמציגה בזמן אמת היכן בדיוק נמצא כל קרוב משפחה או חבר. במקביל, כפתור חירום מוצג באפליקציה ומאפשר לכל משתמש לדווח על מצב חירום שבו הוא חלילה נמצא. כל אדם המקושר לאותו משתמש דרך האפליקציה, יקבל התראה כולל המיקום העדכני וכן הודעת SMS ובה קריאה לעזרה. דרך האפליקציה אפשר גם לעדכן את ההורים למשל, שהכול בסדר ואין מה לדאוג. ההורים מצדם יכולים לראות את המיקום של ילדם.

האפליקציה חינמית ומוצעת בשפה האנגלית. היא מתאימה למכשירי אייפון ואנדרואיד כאחד. 

הצטרפו עכשיו למנויי מגזין הנוער ''עולם קטן''