"רואה החשבון של אושוויץ" הודה באשמה

אוסקר גרונינג הודה בבית המשפט בגרמניה כי אכן סייע לנאצים למיין את הכספים וחפצי הערך שנלקחו מהאסירים היהודים במחנה.

ניסן צור , ט"ו בתמוז תשע"ה

אוסקר גרונינג בבית משפט.
אוסקר גרונינג בבית משפט.
צילום: רויטרס

מספר שבועות לאחר שהחל המשפט, הודה אוסקר גרונינג בן ה-93 לראשונה בכתב האישום נגדו הקובע כי הוא סייע לרציחתם של 300 אלף יהודים.

לדבריו של גרונינג, הוא אכן לקח חלק במיון הכספים וחפצי הערך שנלקחו מהאסירים היהודים באושוויץ, זמן קצר לפני שחלקם הגדול נשלחו אל תאי הגזים. עם זאת, הוא כפר באשמה כי סייע לרציחתם של 300 אלף יהודים וטען כי תפקידו הסתכם במיון השלל שנלקח מהאסירים בלבד.

גרונינג, מי שזכה לכינוי "רואה החשבון של אושוויץ", אמר לשופטים כי הוא נאלץ לבצע את התפקיד מאחר ואלו היו הפקודות שקיבל ממפקדי המחנה. "האירועים של אושוויץ, הרצח ההמוני שבוצע המחנה, היו ידועים לי. עם זאת, רבים מהפרטים ששמעתי כאן לא היו ידועים לי לפני כן. היתה בתוכי תחושת הכחשה עצמית שעד היום אינני מצליח להסביר אותה. אולי זו היתה הדרך בה הורגלנו פשוט לציית לפקודות, מה שלא איפשר לי להתנגד להן" אמר גרונינג. הוא גם סיפר כי העדויות ששמע במהלך המשפט מניצולי שואה ובני משחותיהם, הביאו אותו להודות באשמה. "אני יכול רק לבקש מאלוהים שלי שיסלח לי", אמר גרונינג לשופטים.

הודאתו של גרונינג באה לאחר עדותה של איירין וייס, 84, מורה מארה"ב שאיבדה כמעט את כל משפחתה באושוויץ. וייס סיפרה לשופטים כי הוריה, ארבעת אחיה ועוד מספר בני דודים נלקחו לתאי הגזים במחנה. היא הפנתה את מבטה כלפי גרונינג ואמרה כי "הוא אומר כי אינו עבריין, אלא רק בורג קטן במערכת שביצע פקודות. אבל אם הוא היה יושב כאן היום לבוש מדי אס.אס, הייתי רועדת מפחד וכל הזוועות שחוויתי כילדה בת 13 היו חוזרים אליי. האיש הזה סימל את המקום הנמוך ביותר אליו האנושות יכולה להגיע".

המשפט אמור להימשך בשבועות הקרובים כאשר גזר הדין אמור להינתן בסוף חודש יולי. אם יימצא אשם, עלול גרונינג למצוא את עצמו נידון לעד 15 שנות מאסר.